Outlander PHEV MY19

Prezinta-ti Outlanderul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de spinner » Joi Noi 28, 2019 2:59 pm

Inca nu m-am apucat de studiat problema asta, dar, pentru ca intentionez sa fac swap-ul pe PHEV, profit de bunavointa voastra si vin cu intrebarea: daca instalezi apk-ul pentru AA din alte surse neoficiale, functioneaza impreuna cu unitatea masinii?
https://www.apkmirror.com/apk/google-in ... 3-release/

Pe al meu Huawei P20 Pro am instalat versiunea din 19.11.2019 armeabi-v7a si aplicatia in sine ruleaza fara probleme, dar nu am la ce sa o conectez pentru a verifica compatibilitatea.
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Joi Noi 28, 2019 3:47 pm

@spinner: desigur, acea aplicatie functioneaza 100% cu PHEV printr-o conexiune cu cablul de date al telefonului (obligatoriu cu cablu de date original sau compatibil). O poti descarca fara nicio emotie.

Succes si abia asteptam sa ni te alaturi mai cu seama ca trendul mondial in lumea auto se indreapta spre autoturisme electrice, cu etapele intermediare numite hybrid si PHEV!
Ultima oară modificat Joi Noi 28, 2019 9:16 pm de către Ermeneutic, modificat 1 dată în total.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Joi Noi 28, 2019 4:17 pm

Astazi, 28 noiembrie, 2019 masina mea a implinit exact 1 an de cand mi-a fost livrata de catre d-nul Ciprian Nimu impreuna cu echipa sa.

La ceas aniversar am avut programata prima revizie, la cei 16.000 Km parcursi de cand ne rasfatam reciproc.
Procedura dureaza cca. doua ore si are in componenta urmatoarele:
1. Inlocuit ulei motor
2. Schimbat filtre (ulei + aer + polen)
3. Verificari de tot felul (nu stiu sa detaliez in ce consta procedura de verificare)

Rezultate:
1. Masina nu prezinta nicio zgarietura pe caroserie ori pe dedesubt, nu sunt semne de uzura la articulatii si alte cele pe care nu le-am retinut caci erau cam multe componente verificate. Per total mi s-a spus ca e de bine adica nu este cazul de tratament impotriva migrenelor hemiplegice sporadice :D
2. In urma verificarii cu sistemul de diagnoza electonica s-a evidentiat o eroare generata de senzorul montat in partea stanga a barii fata. Domnul electrician mi-a precizat faptul ca eroarea apare (doar in calculatorul din service) din cauza semnelor reflectorizante montate pe parapetii de protectie ai liniilor de tramvai. Nu ai cum sa eviti acele semne reflectorizante decat daca rulezi pe banda din dreapta... In concluzie, mesajul de eroare a fost anulat insa poate reapare din cauza acelor componente de securitate rutiera.

Am profitat de faptul ca masina intra la revizia programata si am inlocuit rotile de vara cu cele de iarna. Partea mai putin favorabila proprietarilor de PHEV este legata de faptul ca senzorii TPMS nu pot fi sincronizati decat intr-un service autorizat Mitsubishi intrucat sistemul este proprietar. Nu ar fi o problema fundamentala in existenta biologica ci una legata de faptul ca ai nevoie de programare in service si apoi de ceva timp pentru deplasere. Procedura de sincronizare dureaza 1 minut...
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Joi Noi 28, 2019 4:26 pm

Totul este "la inaltime" cand apelezi la profesionisti!

Imagine

Adio ulei de Japonia, adio roti de vara! :P

Imagine

S-a furat cardanul! :P

Imagine
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Joi Noi 28, 2019 4:33 pm

Din cauza introversiei nu am avut curajul de a intreba daca in acel laptop gasim rute catre "News letter", "News week" , "News alert" sau "News live" :ph34r:

Imagine

N-avem erori, e de bine, trecem mai departe:

Imagine

Sa speram ca a apasat pe iconita care trebuie :rolleyes:

Imagine
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Joi Noi 28, 2019 4:41 pm

Si ca sa incheiem apoteotic vizita la Mitsubishi Motors masina a primit cadou un binemeritat simbol de continuitate a eforturilor familiei Iwasaki in ceea ce priveste istoria de succes a initiativelor tehnologice: PHEV

Imagine
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Joi Noi 28, 2019 4:45 pm

spinner scrie:
Joi Noi 28, 2019 2:59 pm
Pe al meu Huawei P20 Pro am instalat versiunea din 19.11.2019 armeabi-v7a si aplicatia in sine ruleaza fara probleme, dar nu am la ce sa o conectez pentru a verifica compatibilitatea.
Te astept pe la mine sa iti conectezi telefonul si sa te joci cu aplicatia. Ia-ti si sotia cu tine ca sa aiba cine sa te conduca la-ntoarcere spre casa caci am ceva vinuri baricate si e pacat de ele sa se caseze... ;)
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Vin Noi 29, 2019 9:25 am

Pentru pasionatii de cifre am sa relev o noua statistica dupa parcurgerea celor 16.600 Km intr-un interval de 1 an folosind acelasi model anterior de exprimare a datelor:


A. DISTANTE MEDII LUNARE in perioada 28.NOV.2018 - 27.NOV.2019 (12 luni)
1. Distanta parcursa cu motor electric = 690 Km
2. Distanta parcursa cu motor termic = 695 Km
=> TOTAL MEDIE DISTANTA PARCURSA LUNAR = 1.385 Km

B. COSTURI MEDII LUNARE
1. Cost mediu zilnic energie electrica pentru incarcare baterie tractiune = 8,43 RON (13,6 KWh x 0,62 RON/KWh)
2. Cost mediu lunar energie electrica pentru cei 690 Km parcursi electric = 8.43 RON x 30 zile = 252,90 RON
3. Cost mediu lunar benzina pentru cei 695 Km parcursi termic = 388,50 RON*
*= la o distanta de 695 KM parcursa in regim termic se inregistreaza un consum mediu de 8,6 l/100 Km. De aici rezulta un volum de 59,77 l benzina. 1 l benzina = 6,5 RON => 388,50 RON/luna

La calculul mediu lunar am folosit scenariile reale si anume:
1. In cursul saptamanii ma deplasez de acasa si pana la serviciu preponderent electric (masina este incarcata in fiecare noapte)
2. In week-end fac deplasari extraurbane si masina alege programul dinamic

CONCLUZII:

1. Distanta medie parcursa lunar = 1.385 Km
2. Costuri directe (curent electric 252,90 RON + benzina 388,50 RON) = 641.40 RON
3. Costul mediu pentru parcurgerea a 100 Km este de 46,31 RON
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

danco
EVO II
Mesaje: 63
Membru din: Vin Mai 31, 2019 9:28 pm
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de danco » Vin Noi 29, 2019 1:33 pm

Salut,

vin cu cateva amendamente:
''1. Cost mediu zilnic energie electrica pentru incarcare baterie tractiune = 8,43 RON (13,6 KWh x 0,62 RON/KWh)''
Bateria se incarca doar de la 30% - nivelul minim pana la care ti se permite sa o descarci) pana la 100%, deci maxim 10 KWh.
Daca iei in considerare si starea de sanatate raportata de BMS care la tine, dupa un an, banuiesc ca e undeva la 90% cel mult, iese 9KWh per incarcare. Daca ai un aparat care masoara energia pe priza respectiva poti verifica.

''2. Cost mediu lunar energie electrica pentru cei 690 Km parcursi electric = 8.43 RON x 30 zile = 252,90 RON''
In cazul tau ar trebui sa iei in calcul costul de incarcare de la serviciu, deci ar trebui sa iesi muuuult mai jos. :D

''1 l benzina = 6,5 RON''
Sa stii ca merge si cu benzina de-aia ieftina, nu tuseste si nici nu trage mai greu (ca e electrica) :D

In legatura cu revizia m-ar fi interesat foarte mult un diagnostic al starii de sanatate a bateriei (capacitatea maxima) care este scazuta in mod artificial de soft-ul BMS-ului intr-o rata de cca 0,1 Ah la cca 10 zile indiferent de cati Km parcurgi si ocazional 0,5 Ah la 2-3 luni. Din cauza asta bateria ta are la momentul asta cca 85% (estimez eu) care este de fapt degradare artificiala raportata de software, dar tot cu acest procent scade si autonomia in mod pur electric (- ma intreb, nu ai observat ca autonomia in EV a scazut?).
Problema e binecunoscuta de Mitsubishi, dar refuza sa faca ceva.
Aici o poza cu statistica pe mai multe masini, punctele mai deschise sunt ale masinii mele care e deja la 90%:

https://dancotrash.tinytake.com/media/b ... height=903

Avatar utilizator
Mirabeau88
EVO III
Mesaje: 128
Membru din: Vin Feb 08, 2019 6:47 pm
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Mirabeau88 » Vin Noi 29, 2019 3:06 pm

mda, cam pacatoasa problema de soft. dealerul spune ca nu exista...
apropo: de cand a venit iarna nu am mai renuntat la aer. vorba unuia: rad astia cu loganul de noi ca mergem aburiti
a scazut autonomia la 20 plus ca intra benzina ceva de groaza. acum eu o las sa aleaga ce e mai bine pentru ea dar totusi e enervant sa merg la benzinarie :))

Scrie răspuns

Înapoi la “Outlanderul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori