GPS

Totul despre GPS, o unealta din ce in ce mai necesara drumetiilor noastre
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Feb 16, 2009 8:47 pm

Nu vreau sa polemizez dar:

1. De reputatia lui A702 am auzit si eu. Insa dupa un model nu se poate generaliza brandul. Al meu il lauda lumea cat de repede gaseste satelitii deci unii zic ca e un model bun dar tot nu generalizez ca MIO e bun. Fiecare cauta atat marca dar si modelul, nu platim doar firma.

2. mio 330u este un PDA, nu un soft cu harti deci depinde de fiecare ce aplicatie isi alege sa foloseasca pentru navigatie si cum si-o actualizeaza. Pana la urma PDA-ul are un sistem de operare care trebuie sa nu il incarci cu 1000 de programele sa vezi cum merg sau alte chestii, registrii busiti si altele. Deci, din punctul meu de vedere, la un PDA GPS conteaza: calitatea ecranului (rezolutie, vizibilitate, rezistenta in timp la touchscreen), receiverul GPS (viteza de gasire si obligatoriu, precizie), configuratia hardware (procesor, Ram si altele), marime ecran, sisteme de oeprare compatibile (il mai actualizezi si tu, nu ramai la WM 5.0 cum e mio 330u), eventual baterie ca sa iti si faci treaba cu el pe strada si accesorii auto ca sa nu faci improvizatii dupa. Restul e cancan ....

3. chestia cu laptopul este faina insa putin incomoda sa cari hardughia mereu cu tine, inclusiv daca e mai mic (eu am un asus 12" bussies de vreo 900-100 grame si tot m-ar jena) iar pentru el exista si iGO8 sau iGO 2006 pentru PC (iGO 8 il am). mai iei un receiver pe bluettoh si ai rezolvat treaba.

4. foarte importanta e aplicatia care o vei folosi, update-uri la harti (ungurii fac autostrazi peste noapte ), usurinta la configurare POI (cum sunt speedcams-urile), usurinta in meniu si tot ce poate insemna suport pentru respectiva aplicatie.

5. Nu cumparati carduri de 4-8 gb SD si le bagati pe PDA chiar daca sunt ieftine, luati de 1-2 Gb (depinde de marimea aplicatiei) ca va merge greu sistemul cu un card mare. Si multe alte sfaturi despre PDA-uri (backup sistem de operare, putine programe "degeaba" instalate, configurari pentru PDA si altele care nu imi vin in minte acum).

6. Pana la urma e un PDA, aloca un buget, sapa review-uri pe cnet sau alt site de specialitate si ia un model care sa se incadreze in bani/cerinte si recomandat in teste si in rest toate sunt la fel, restul il face sistemul de oeprare si ce pui pe el.... deci e programabil.


Cheers

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Feb 16, 2009 9:51 pm

Foarte corect!

Indiferent cum se numeste, in primul rand conteaza procesorul, memoria, receptorul gps, rezolutia/marimea ecranului, accesoriile...
Toate folosesc cam aceleasi receptoare gps, aproape toate vad repede satelitii.

Chiar daca receptorul GPS e foarte bun, daca procesorul e slab, functia de navigare, la o viteza ceva mai mare, in zone "aglomerate" ca date (strazi multe, etc) nu mai respecte conditia de timp real, fapt mult mai vizibil atunci cand e necesara recalcularea rutei.

Recomand un device cu procesor peste 300 Mhz, minim 128 MB de RAM, un receptor GPS SiRF Star III, 20 canale, rezolutie cat mai mare, eventual 192 DPI, un card de 2G si un windows mobile 6.0/6.1, deoarece versiunea 5.0 a avut destul de multe bug-uri.

Un PDA dedicat pentru navigatie (PNA) e ceva mai ieftin decat un PDA complet, deoarece contine doar anumite module software si hardware, doar ce este necesar pentru a rula softul de navigatie si sunt optimizate pentru functia de navigare, insa sunt cam hardcodate si posibil sa dea de furca atunci cand se doreste schimbarea softului de navigatie cu unul piratat...ceea ce poate deveni mai scump pana la urma.
Un PDA normal e de preferat dar in functie de model poate fi mai scump.

Avatar utilizator
Dennis_TL
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 15, 2008 5:02 pm
Contact:

Mesaj de Dennis_TL » Mar Feb 17, 2009 7:23 pm

sunt posesor de pna mio c360 , l-am cumparat din media galaxy din complexul carrofour din constanta la pretul de 1050ron acum 2luni. pachetul cuprinde incarcator de masina si pt calculator prin mufa usb , harta completa europa si suportul de parbriz.
la modul practic bateria tine in jur de 2ore si jumatate la luminozitate 70% si sunet ON , are bluetooth pentru cei care au nevoie. ecranul are 2 moduri de vizualizare 2D si 3D , si mod night pt a nu va deranja pe nocturna. nu mi-a facut probleme deloc , meniul este intuitiv , memoria si viteza procesorului este foarte buna , practic recalcularea traseului dureaza foarte putin, eu il recomand.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Feb 17, 2009 9:02 pm

Deviez putin de la subiect, dar pentru cei care doresc un GPS Tracker is a small device which plugs into a $20 prepaid mobile phone to make a GPS tracker. The Tracker responds to text message commands, detects motion, and sends you its exact position, ready for Google Maps or your mapping software

http://www.opengpstracker.org/index.html

E simplu si eficient!

Spor la lucru!

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Mie Feb 18, 2009 7:22 am

Eu am tot Mio P360 cumparat prin Mai anul trecut.Am pe el harta Mio 2008.In Romania nu are rost(cel putin din punctul meu de vedere)sa il folosesc asa ca l-am folosit doar afara in concediu si pot sa spun ca daca nu il aveam ar fi fost un dezastru.In ultimile luni l-am imprumutat cumnatului meu care a facut frecvent plecari in Europa si este foarte multumit.
Mai nou,de vreo doua saptamani am si un Nokia E71 care are instalat pe el harti Garmin.Functioneaza dar nu l-am pus la treaba....e mai mult un moft.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Feb 18, 2009 3:13 pm

Azi am comandat un Wayteq N770 cu 450ron. Cand soseste o sa va spun mai multe despre el. L-am ales pentru ca nu am vrut sa bag prea multi bani intr-un asemenea device si pentru caracteristicile lui de care aveam nevoie:

CPU Atlas III DualCore 400 MHz
O/S WinCE.Net 5.0
FLASH 2 Gb (memorie interna)
RAM 64Mb SDRAM
Ecran Samsung touchscreen 4.3 inch transflexive 480 x 272 pixeli
USB Client Full speed(12Mbps)SD
Card slot suporta pana la 8 Gb SDHC
GPS Receiver SIRF Star III 30 canale
Acumulator Litiu polimer: 1900mAH

Ce parere aveti despre el. A mai avut cineva pana acum?

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Feb 18, 2009 3:39 pm

Dupa specificatii e foarte OK.
Super procesor, super receptor GPS, ar fi fost perfect sa fi avut mai mult RAM insa e OK.
E suficienta pentru ca nu incarca toate modulele software ale os-ului...

Ce soft de navigatie ruleaza ?
Desi la banii astia nu cred ca ai primit si soft.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Feb 18, 2009 3:44 pm

sunt de acord cu Cristi, RAM-ul e un dezavantaj . Oricum bun la pret. chiar, ce soft de navigatie are?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Feb 18, 2009 3:57 pm

L-am comandat de-AICI. Am vorbit cu tipul si pare ok; maine ar trebui sa ajunga coletul.
Are si soft de navigatie IGO 2008 (nu stiu cat e de legal sau nu).

LE: Acum am vazut ce scrie:
Aparatele au preinstalat pe memoria interna (ramane spatiu liber pt fisiere media inca 600 Mb)
iGO8 3D FULL EUROPA

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Feb 18, 2009 4:02 pm

Pai e foarte ieftin, practic e la jumatate de pret...
Sa ne tii la curent cu evolutia lui.

Scrie răspuns

Înapoi la “Global Positioning System”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori