Timbrul De Mediu

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Scrie răspuns
Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Vin Mar 15, 2013 10:35 pm

Salutare.

Am intrat sa vad si eu despre ce este vorba.

PT 2.0 DID 140 cp Lancer cumparat in 2009 (motorul de pe Passat) taxa de timbru este 1723 euro.

PT 1.5 109 cp COLT cumparat in 2009 taxa de timbru este de 667 euro.


In 2012 am cumparat Lancer 1.8 DID 117 cp AS&G.Taxa a fost in jur de 1000 RON .200 si ceva de euro.
Daca luam masina asta acum taxa este de doar 98 euro.

Avatar utilizator
fleanta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Mesaj de fleanta » Joi Mar 28, 2013 12:44 am

Salut, sa inteleg ca noi cei ghinionisti care am cumparat masinile in leasing in perioada 2008-2009 cand eram scutiti de taza de mediu, cand vom trece masinile de pe leasing pe numele nostru va trebui sa achitam taza de 1800 de E sau cum! Asta chiar daca se face trece de la leasing la persoana fizica si noi devenim din utilizatorii proprietarii, daca e asa o sa astepte ei sa mai inmatriculez masina in romania...

p.s. sa inteleg ca eu nu ma incadrez aici ->,,autovehiculele M1 cu norma de poluare Euro 4 a căror capacitate cilindrică nu depăşeşte 2.000 cmc, precum şi toate autovehiculele N1 cu norma de poluare Euro 4, care se ?nmatriculează pentru prima dată ?n Rom?nia sau ?n alte state membre ale Uniunii Europene ?n perioada 15 decembrie 2008-31 decembrie 2009 inclusiv, se exceptează de la obligaţia de plată a taxei pe poluare pentru autovehicule''

@radu...ai reusit sa faci ceva cu coltul pana la 15.03.2013...se pare ca eu ori trebuie sa platesc prostia de "timbru de mediu"...ori sa ma judec cu ei si sa vad cum o scot la cap ori sa o inmatriculez in alta tara.

@radurin, daca ai dubla cetatenie sa zicem, sau esti si rezidentul altei tari si inmatriculezi masina in tara respectiva, mai esti oblibat sa platesti gogomania asta de timbru la inmatriculare sau te mai afecteaza chestia cu 30 de zile pe teritoriul romaniei si trebuie sa o inmatriculezi daca ai dubla cetatenie sau esti cetatean roman rezident cu acte in regula in belgia sau orice alta tara europeana!
Mersi anticipat
Marius

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Joi Mar 28, 2013 8:57 am

@fleanta, sincer habar nu am ce ma intrebi, deci nu pot decat sa-mi dau cu presupusul....m-am uitat acum pe proiectul de lege si zice cam asa :

''5. După alineatul (2) al articolului 35 se introduce un nou alineat, alin. (2?), care va avea următorul cuprins:
?(2?) Persoanele cu domiciliul ori reşedinţa ?n Rom?nia care conduc pe drumurile publice un vehicul ?nmatriculat ?ntr-un alt stat sunt obligate să ?nm?neze poliţistului rutier, la cererea acestuia, alături de documentele prevăzute la alin.(2) un document doveditor al titlului cu care este deţinut vehiculul, ?nsoţit de o traducere legalizată ?n limba rom?nă, a acestuia.?
6. Alineatul (4) al articolului 82 se modifică şi va avea următorul cuprins:
?(4) Autovehiculele şi remorcile ?nmatriculate ?n alte state deţinute cu orice titlu de persoane care au sediul, domiciliul ori reşedinţa ?n Rom?nia, pot fi conduse pe drumurile publice pentru o perioadă de maximum 30 de zile de la data dob?ndirii titlului sau de la data ?nscrierii ?n evidenţa autovehiculelor şi remorcilor ?nmatriculate ?n alte state.?

Deci daca ai dubla cetatenie dar ai domiciliul si in Romania, s-ar putea sa te oblige sa platesti...pana nu vad legea in forma finala nu pot sa ma pronunt ferm.

Avatar utilizator
fleanta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Mesaj de fleanta » Joi Mar 28, 2013 12:19 pm

Mersi radurin, de pare caci ca la noi la nimeni, am intrebat la absurd, ca ma bate gandul sa fac o achizitie peste hotare in viitorul indepartat dar se pare ca si cu dublacetatenie, sau sa fii rezident in afara romaniei, dupa minte lor trebuie sa vii cu avionul, sa ai o masina in romania una unde ai cealalta resedinta :-j Dumnezeu cu mila de ce se va alege de tara asta cu incompetenti alesti de prostime.
Iar la chestia cu schimbarea proprietarului dupa terminarea leasingului e clar, toti care il terminam dupa 15.03.2013 o sa platim timbrum de mediu chiar daca am avut masina de noua, doar sa schimb un amarat de talon unde in loc de imputernicit o sa apar ca titular al talonului si 2 "table"(nr. de inmatriculare) ma usuca de 1800E prea tare, traiasca capetele luminate din USL care in loc sa ne imbunatateasca nivelul de trai ne indruma catre scalvagism.
O zi buna!
Marius

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Joi Mar 28, 2013 5:19 pm

@fleanta

Salut.

Inca nu am facut nimik cu Colt-ul. A intervenit ceva si se pare ca o sa mai tinem aceasta masinuta in familie. Referitor la taxa, cine o sa cumpere masina va trebuie sa plateasca in jur de 600de euro pentru taxa de timbru. Si asta pentru ca, in 2009 cand a fost cumparata masina nu s-a platit taxa la aceea vreme.

Pt Lancer. Stii ca eu la Ranca am venit cu Lancer 2.0 DID . Dupa care anul urmator am avut incidentul. Dar din curiozitate am facut o similuare sa vad daca as fi avut masina si vroiam sa o vand cat ar fi costat taxa de timbru. Din pacate din calculele facute de mine mi-a iesit undeva in jur de 1723 euro.


Ai intrebat cumva la firma de leasing? Daca nu se poate gasi o solutie sa nu platesti aprox 1800 euro?

Avatar utilizator
fleanta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Mesaj de fleanta » Joi Mar 28, 2013 9:03 pm

Salut radu(lancer),
Nu, nu m-am interesat, oricum abea in august termin leasingul, pana atuncea o sa ma mai interesez ce si cum, o sa se mai domoleasca si apele, sau ne putem la vreo alta taxa.
O sa vad in iunie sau iulie cand ma decit sa termin leasingul ce fac in functie de imprejurari.
Am crezut ca ai si tu leasing la colt de te interesa si deaia am intrebat, dar se pare ca esti mai norocos.
Stiu ca la ranca ai fost cu 2.0 did-ul si am crezut ca e acizitie recenta coltul, dar daca imi aduc bine aminte cred ca am citit pe la jurnalul de bord ceva de colt
O seara placuta!
Marius

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Joi Mar 28, 2013 9:56 pm

Hai ca va spun eu, ca sa nu sunati degeaba la leasing.
In momentul asta firma de leasing nu va poate oferi o solutie pt. aceasta problema.
In alta ordine de idei, APIA a avut si are un cuvant greu de spus in elaborarea si mentinerea acestui timbru de mediu, pt. ca sunt direct interesati de cresterea numarului de masini noi.

Avatar utilizator
Doc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 30, 2008 2:16 am

Mesaj de Doc » Vin Mar 29, 2013 1:33 am

Hai sa va povestesc eu cum sta cu taxa de mediu la masini inmatriculate dupa 2007 si taxa platita, atunci cand trebuie schimbat proprietarul.

Am fost la RAR pentru identificare. Nicio problema. Masina a fost programata la ora 8:00 si la 9:00 am plecat de acolo cu certificatul de autenticitate. Partea mai nasoala este ca am fost la ANAF Ilfov din Lucretiu Patrascanu, unde Luni am depus o cerere pentru TAXA AUTO (mediu) si miercuri conform cu afisele lor, trebuia sa ridic adeverinta prin care demonstrez ca nu s-a recuperat taxa auto. Eu am ajuns astazi (am zis sa le dau un pic de ragaz) si cum ne-am obisnuit in Romania, STATUL ROMAN te f**e cum vrea el.

Dialog:

Eu: Am venit sa ridic adeverinta pentru taxa de mediu.
Angajat ANAF: Ce adeverinta domnule?!?
Eu: Pai am depus o cerere (Anexa 6) la inceputul saptamanii.
Angajat ANAF: Pai nu am zis ca va sunam noi. Nu se elibereaza momentan nicio adeverinta.
Eu: Nu. Mi-ati spus de revin dupa adeverinta miercuri, iar eu nu v-am lasat niciun numar de telefon.
Angajat ANAF: Trebuie sa veniti cu chitanta ca s-a facut plata taxei.
Eu: Nu am nicio chitanta. Plata a fost facuta de leasing cand s-a inmatriculat prima oara masina. Eu am cumparat masina de la o persoana juridica.
Angajat ANAF: Mergeti la societatea de leasing sa va elibere o chitanta.
Eu: De ce trebuie sa merg eu? Contractul de leasing a fost incheiat pe o persoana juridica, iar eu nu am dreptul sa cer informatii despre plati. Ce fac daca cel care mi-a vandut masina nu mai raspunde la telefon? Nu trebuia sa iau de la dvs. aceasta adeverinta?
Angajat ANAF: Asa ni s-a comunicat de la biroul central. Legea a intrat in vigoare de la 15 martie si nu exista alte directive. Nu va putem da nicio adeverinta.
Eu: Bine. Si eu cum justific la politie cand fac inmatricularea? Daca imi expira cele 30 de zile pentru inmatriculare, primesc amenda. De ce nu i-ati dat vanzatorului aceasta adeverinta atunci cand s-a facut o cerere din partea lui?
Angajat ANAF: Nu stiu. Le spuneti ca asta este legea. Cumparatorul trebuie sa faca cererea, nu vanzatorul. Ne lasati un numar de telefon si va sunam noi.

bla bla bla

O concluzie, SUNTEM NISTI IDIOTI ca platim impozite si taxe! De ce sa faca vanzatorul cererea??? Nu trebuie sa manance si gura lor ceva? De ce sa nu se tepuiasca cumparatorul daca vanzatorul il pacaleste cu taxa. Cumparatorul nu are de ales, va trebui sa plateasca taxa si statul sa castige bani. Nu iti da varianta sa alegi. Pur si simplu, STATUL ROMAN este partas la frauda. Cu buna stiinta, te obliga sa fii fraudat.

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Vin Mar 29, 2013 8:53 am

Noi votam (pentru o punga, o galeata, un pix, o bricheta), nu gandim!

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Vin Mar 29, 2013 9:02 am

@Doc, chiar eram curios cand se sparge buba cu masinile inmatriculate care au platit taxa.

Momentan nu exista metodologia completa de aplicare a Legii 9/2013, se publica in maxim 60 de zile de la intrarea in vigoare a legii, adica din 15 martie. Masinile care au platit taxa nu reprezinta o prioritate pt. cei care au dat legea, asa ca le-au lasat pe ultimul loc.

Corect era ca cei de la Anaf sa-ti spuna de la inceput chestia asta, sa nu-ti primeasca cererea de adeverinta, in loc sa-ti ceara documente neprevazute de lege, cu care nu au ce face......mai mult, anexa 6 e la legea 9/2013, abrogata de legea 9/2013.

Cand se va publica metodologia pt. obtinerea adeverintei, o sa va anunt aici si o sa va spun si ce documente trebuie depuse, cereri, samd. Nu mai alergati dupa adeverinte ca pierdeti timpul, banii si nervii.

Sfatul meu, la orice institutie a statului vi se solicita documente suplimentare, neprevazute de legislatia in vigoare, cereti raspuns in scris, semnat si stampilat si spuneti-le ca le faceti plangere penala pt. abuz in serviciu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori