Timbrul De Mediu

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Vin Mai 10, 2013 4:53 pm

QUOTE Automobilul a fost prima data inmatriculat in Romania in 2006
Nu s-a platit taxa la el, doar din 01.2007 s-a platit taxa auto . Daca era adusa de afara in 2008 , aveai taxa platita si nu se mai platea acum , doar in cazul in care nu fusese recuperata .

Avatar utilizator
serj86
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 09, 2013 1:17 pm

Mesaj de serj86 » Vin Mai 10, 2013 7:12 pm

Ok mersi mult de informatie

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Sâm Mai 11, 2013 8:20 am

Poate muta un moderator aceasta discutie pe topicul cu Timbrul de mediu ?

E acelasi subiect si ar fi mai util pt. toti sa gasim toate spetele intr-un singur loc.

Multumesc.

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Lun Mai 13, 2013 10:28 am

am luat masina in leasin in iunie 2009 prin impuls leasing
acum termin leasingul
aveti idee daca mai achit taxa de mediu?...sau unde pot afla?
la leasing am jntrebat si nu stiu, eu zic ca nu au platit asa ceva
exista posibilitatea sa fie playita de mcar?

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Lun Mai 13, 2013 11:02 am

iunie 2009, euro 4, motor sub 2000 cc = scutita, nu s-a platit taxa, platesti acum.

Avatar utilizator
fleanta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Mesaj de fleanta » Joi Iun 27, 2013 8:25 pm

Marius EVO, ceea ce zice Radurin, e adevarat, suntem norocosi ca am fost scutiti de taxa, in loc de vreo 2000 si ceva de ron trebuie sa cotitam acum 8100 si un pic de ron, mi-a dat fiscul o amenda, cat trebuie sa platesc ca sa inmatriculez masina, momentan am vb cu un avocat si astept sa vad ce zice, pt inmatriculare fara taxa.
O zi placuta!

p.s. radu, ai idee daca cei de la ANAF se pot insela, caci mi-am calculat si eu taxa si dupa tabelele gasite dupa formula de calcul [AxBx(C-100)]/100 mie mi-a dat 4000 si in pic de ron si 4800 si un pic de ron o data calculata cu vechime de 5-6 ani si a doua oara cu vechime de 4-5!
mersi anticipat

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Vin Iun 28, 2013 4:11 pm

Oricine poate gresi, datele se baga manual.

Daca masina e mai veche, nivelul taxei e mai mic, pt. ca intervine deprecierea.

Poti sa-ti calculezi extrem de simplu AICI

Avatar utilizator
fleanta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Mesaj de fleanta » Vin Iun 28, 2013 7:26 pm

ms radu, iese pe la 7500 ron, cu vreo 600 ron mai mica fata de ce mi-a dat anaf-ul, oricum leasingul mi-a zis ca pot circula cu numerele astea si talonul pana o sa aflu ceva de la avicat, deci nu ma preseaza nimic sa o inmatriculez pe numele meu, nu ma doare capul sa circul cu nr de B si cu mine utilizator pe talon ...

Avatar utilizator
fleanta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Mesaj de fleanta » Joi Iul 18, 2013 1:37 am

HAPPY, s-a gasit portita legala la preamaritu Timbru de Mediu, e bine sa apelezi la un avocat constiincios care sa sape la propriu prin strafunduri, eu platesc si voi aflati "moca" de la mine ...
S-au publicat deja o gramada de articole pe tema asta, dar nu prea mult istiu de el, asa ca cine are masina in leasing sau in alta forma si nu vrea sa plateasca Timbrul, ceea ce nu cred ca e ... vreun binevoitor care sa vrea sa ingrase preamaritul stat roman care vrea sa ne jegmaneasca, si acesta portita se numeste ... Partaj Voluntar ...
In mare, cazul meu, am masina in leasing, sunt casatorit, imi iau consoarta de mana si ma duc la un notar, declar ca bunul respectiv, adica masina, o cedez ei, zici in fata notarului suma cu care ai contribuit si care trebuie sa "o primesti" de la consoarta ca sa fie doar ea propritara bunului respectiv iar cu acest act notarial mergi frumusel la serviciul inmatriculari si masina e pe numele ei fara a plati nimica, mai putin actul notarial si costurile aferente inmatriculari. Cam asta e procedura in mare ... pt mai multe detalii exista gogu
Sper ca am facut ceva posesori de leasing fericiti care nu stiu aceasta speta ocolitoare
1-0 pt popor
Marius

Avatar utilizator
geticul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 26, 2007 11:04 pm

Mesaj de geticul » Joi Iul 18, 2013 5:59 am

QUOTE (fleanta @ Jul 18 2013, 01:37 AM) HAPPY, s-a gasit portita legala la preamaritu Timbru de Mediu, e bine sa apelezi la un avocat constiincios care sa sape la propriu prin strafunduri, eu platesc si voi aflati "moca" de la mine ...
S-au publicat deja o gramada de articole pe tema asta, dar nu prea mult istiu de el, asa ca cine are masina in leasing sau in alta forma si nu vrea sa plateasca Timbrul, ceea ce nu cred ca e ... vreun binevoitor care sa vrea sa ingrase preamaritul stat roman care vrea sa ne jegmaneasca, si acesta portita se numeste ... Partaj Voluntar ...
In mare, cazul meu, am masina in leasing, sunt casatorit, imi iau consoarta de mana si ma duc la un notar, declar ca bunul respectiv, adica masina, o cedez ei, zici in fata notarului suma cu care ai contribuit si care trebuie sa "o primesti" de la consoarta ca sa fie doar ea propritara bunului respectiv iar cu acest act notarial mergi frumusel la serviciul inmatriculari si masina e pe numele ei fara a plati nimica, mai putin actul notarial si costurile aferente inmatriculari. Cam asta e procedura in mare ... pt mai multe detalii exista gogu
Sper ca am facut ceva posesori de leasing fericiti care nu stiu aceasta speta ocolitoare
1-0 pt popor
Marius


e veche portita si se pare ca deja notarii au inceput sa primeasca indicatii sa numai faca astfel de partaje.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori