Nu Eram Sigur Daca Sa Il Trec La "bancuri"... Dar Parca Merita Un Topic!

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Joi Mar 08, 2012 6:17 am

Fara Discutie trebuia pus la bancuri!

Acum serios (daca se poate spune asa): Un sistem de genul acesta care ar "optimiza structura moleculara" ar trebui sa fie ff scump si, in principiu, folosit deja de toti producatorii auto pentru modelele mai periate. Eu am facut ceva fizica si chimie la viata mea (mai ales a doua). A optimiza are intelesuri numeroase si f variate.

Cred ca este o inventie de marketing in primul rand, dpdv al impactului de piata este un produs interesant (uite noi oameni seriosi stam si-l comentam) iar scopul propus de producator va fi atins pentru ca va gasi sumedenie de clienti care sa-l cumpere si apoi sa taca mormant cand vor vedea ca in cel mai bun caz nu are nici un efect de teama de a nu se face de cacao.

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Joi Mar 08, 2012 8:33 am

Nu e primul site care comercializeaza asa ceva . Si cei de pe power-tuning.ro vand produsul asta de mai bine de 2 ani . Lumea se incanta la commenturile de pe site-ul lor , in care cate unul lauda produsul dar e clar ca lumina zilei ca tot ei au postat . Personajul dupa ce a luat produsul , il testeaza , vede ca masina consuma la fel si merge blat , sa nu se faca de ... vorba ta ! Si chiar daca incepe masina sa consume mai putin , au toate sansele ca dintr-un motiv sau altul
( montare proasta , calitatea produsului sau necompatibilitatea cu ce ai sub capota ) intr-un final sa ti se aprinda ceva in bord ca nu merge motorul in parametri normali .

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Joi Mar 08, 2012 7:03 pm

wow...

Nea Gogu zice ca:

http://www.energielibera.net/Teste-si-v ... ibilq.html


La mai mare!

Avatar utilizator
vlad721
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 16, 2012 2:03 pm

Mesaj de vlad721 » Vin Mar 09, 2012 10:56 am

Primul si cel mai important indiciu referitor la faptul ca produsul este ineficient este acea limita de 1000 km pana cand sa se simta eficienta produsului. Acum de ce zic eu ca acei 1000km sunt problema e cam asa: din ce imi dau seama publicul tinta e format din oamenii care fac drumuri scurte prin oras cu masina (maxim 100km/saptamana sau mai putin) pentru ca la acesti oameni trece o perioada atat de mare pana cand sa se observe vreo diferenta incat chiar daca isi vor banii inapoi nu ii mai apara nicio prevedere a legilor in vigoare.

Un alt indiciu ca produsul "face ce sustine" e faptul ca atat siteul economiseste cat si celelalte site-uri care vand produsul respecta formula data de catre site-urile de scam cu forex, google pays me, amazing fitness si alte siteuri asemanatoare si anume: se prezinta produsul revolutionar, se ofera o explicatie semistiintifica despre de ce functioneaza (explicatie care desi are lipsuri este suficient de plauzibila incat sa te puna pe ganduri), se prezinta aspectele pozitive ale produsului in font de-o schioapa, se prezinta testimoniale ale unor clienti (pozele clientilor fiind luate din ceva online image registry, pentru ca prea sunt aceleasi fete la toate site-urile), se mai adauga o super oferta (reducere de pret, proba "gratuita" a produsului, mai multe produse la acelasi pret) si evident comentarii ale clientilor care convinsi de site au cumparat ceea ce s-a vandut si urmeaza sa vada cat sunt de multumiti.

Acum daca privim cifrele sustinute de comerciant din articolul de pe site-ul oferit de volint o diferenta de 8-17% intre consumuri, care poate fi obtinuta prin scoaterea plumbului din picior (sau condus mai batraneste cum i se mai zice la operatie).

Pe site-ul economiseste.ro se gaseste un alt link util spre xpowermfs (alt site care vinde acelasi produs la acelasi pret .... cam ciudat ca face omu reclama "concurentei") care are si un reportaj de la pro-tv. Acum vreau sa mentionez ca nu sunt un mare pasionat al stirilor sau al pro-tvului dar videoclipul respectiv mi se pare mai mult decat fake. De remarcat in video insa e ca un nea clientu sustine ca magnetii astia i-au redus la jumate consumul.

Personal vorbind mi se par foarte amuzante produsele pentru reducerea consumului de carburant (cu cat mai SF cu atat mai bine) nu doar din cauza ca prezinta tot felul de produse minune la care nimeni nu s-a gandit pana acum ci din cauza ca am un unchi care e campion la pus botul la astfel de produse si cand vad astfel de produse mi-l si imaginez pe om extaziat de cat de bine functioneaza chiar daca efectul e zero sau din contra chiar ii maresc consumul (spre exemplu cand umbla zvonul ca un cd agatat la oglinda te apara de radare acest unchi al meu avea si cd la oglinda si bordul tatuat cu cd-uri ca sa fie sigur ca nu il prinde radarul si chiar asa a fost .... pana cand a dat peste primul radar care evident l-a ars ).


Oricum am gasit o metoda revolutionara sa reducem consumul de carburant cu pana la 100%, care chiar functioneaza (testata de mine si alti cunoscuti), agreata inclusiv de ministerul sanatatii, recomandata atat de ministerul educatiei cat si de cel al sanatatii si foarte populara printre trusturile de media, iar pentru ca va consider prieteni o sa va ofer aceasta metoda revolutionara gratuit (cu mentiunea ca va rog sa nu impartasiti mai departe secretul cunoscutilor pentru a nu strica afacerile comerciantilor). Metoda este.... mersul pe jos cu un ocazional utilizat de transport in comun (dar doar in situatii de calamitati naturale) sau pentru cei mai cu dare de mana combinat cu mersul pe bicigleta (dar la bicigleta nu dati in extrema de biciglete motorizate rusesti, scootere si alte ineptii similare ca nu mai functioneaza metoda).

Edit ulterior: am recitit putin postul lui 66RR si in post el a descris problema corect din punctul meu de vedere "caut sa platesc cu pana la 22% mai putin pentru combustilul folosit" nu sa imi reduc consumul
Referitor la consum sa va spun o vorba care am adoptat-o din cauza ca eu am obiceiul sa alimentez cand imi ajunge rezervorul cam la jumatate (ceea ce se traduce cam la alimentat lunar): "Masina mea consuma atat de putin ca nu reusesc sa alimentez de 2 ori la acelasi pret"

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori