Vibratie - Trepidatie 100-120km Si Bataie Roata Lancer 2008 New

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mie Feb 05, 2014 10:59 am

QUOTE (moro @ Feb 3 2014, 08:31 PM) Si eu spun la fel...a fost de la zapada. Iarna, cel putin, acesta este primul lucru care trebuie verificat in caz ca trepideaza volanul de la o anumita viteza in sus.

Am patit de mai multe ori asa pe timp de iarna cand a nins si nu numai cu lanerul, ci si cu alte masini. Este recomandat ca iarna, daca ai jante de tabla + anvelope de iarna sa nu folosesti capace la roti, tocmai pentru ca se acumuleaza zapada intre capace si jante. De asemenea se mai acumuleaza zapada pe interiorul jantelor (cu sau fara capace) iar trepidatiile rezultate sunt destul de urate.

Asa este. Am mai facut cateva drumuri ieri si totul este ok. A fost de la zapada acumultata si inghetata atat intre capac si janta cat si pe interiorul jantei.

Avatar utilizator
gabriel_dohotaru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 06, 2012 3:11 pm

Mesaj de gabriel_dohotaru » Mie Feb 05, 2014 12:00 pm

QUOTE (avy @ Feb 3 2014, 09:23 PM) Gabriel, incearca atunci cand mai tremura,sa apesi ambreiajul,poate mai eliminam din posibilele cauze,adica tampoanemotor-cutie,injectoare-bujii,planetara indoita( vezi ca planetara trebuie sa aibe pe ia un inel de cauciuc destul de masiv denumit in manual DYNAMIC DAMPER/DAMPER BAND care e plasat la o distanta foarte EXACTA de capul planetarei iar daca lipseste sau e deplasat apar aceste simtome). De verificat,si pivoti,bielete de directie sa nu aibe joc:geometria se schimba si datorita jocului poate aparea un efect de voblaj,asemanatot cu cel al rotilor fata la carucioarele de supermarket.
Merci Avy pentru noile piste.
Pana sa citesc postul tau am fost la o cunostiinta (mecanic - care se pricepe la toate) si dupa ce mi-a ridicat masina pe elevator si a verificat toate rotile daca au joc, a dat scutul jos si pe langa alte piese a verificat si planetara stanga. A observat si mi-a aratat ca la planetara are joc din cauza tripodei (doar la o bila din cele 3).
Dintre toate diagnosticele puse pana acum la reprezentante sau alte service-uri asta cu planetara + tripoda stanga mi se pare cel mai aproape de adevar.
O sa comand cap planetara stanga + tripoda (parte care intra in cutia de viteze) si dupa ce o schimb o sa revin cu un feedback (probabil peste 1-2 saptamani deoarece o sa-mi vina piesa in 5-6 zile lucratoare de cand o comand).
Intre timp o sa verific daca se vede pe planetara acel DYNAMIC DAMPER.
Multumesc pentru sfaturi si pareri.

Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Mie Feb 05, 2014 9:44 pm

Ca sa iti faci o idee. In manualul masinii spune si distanta L la care trebuie sa fie (aici nu te pot ajuta ,ca am folosit manualul pt 2007). Ar fi bine sa faci rost de el avand in vedere ca vei desface planetara,sunt destule detalii de care sa ti cont (cantitate de vaselina,tip,modul de dezasamblare...) . Curios ca defectiunea e la tripoda de la cutie,deobicei se uzeaza la fuzeta!
Fişiere ataşate
planetara1.jpg
planetara1.jpg (131.47 KiB) Vizualizat de 5633 ori

Avatar utilizator
gabriel_dohotaru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 06, 2012 3:11 pm

Mesaj de gabriel_dohotaru » Mie Mar 19, 2014 4:00 pm

Salut,

Intre timp am rezolvat problema cu ajutorul unui mecanic ce repara masini la el in curte, singurul care mi-a aratat si demonstrat cauza vibratiilor.
Problema in cauza a fost CAP PLANETARA CU TRIPODA (1000 lei fara manopera), partea ce vine spre cutia de viteza; La tripoda sunt 3 bile (rulmenti) si una era sparta si de acolo jocul si vibratiile.
Am fost tare dezamagit de serviciile Reprezentantelor Mitsubishi si a celorlalte service-uri care m-au taxat pentru toate constatarile si care mi-au pus diagnostice gresite.
In acest sens intre timp am vandut masina si mi-am cumparat o alta masina (alta marca).
Multa bafta tuturor celor care au incercat sa ma ajute cu sfaturi si va doresc drumuri placute, fara probleme de orice fel.
Eu ma mut pe alt forum acum ....CITROEN.

Va pup!

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori