Mitsubishi Carisma

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Scrie răspuns
Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Ian 18, 2008 6:02 pm

...............

Avatar utilizator
dach
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 11, 2007 12:17 pm

Mesaj de dach » Sâm Ian 19, 2008 12:01 am

Revin cu detalii despre Mitsubishi Carisma , fabricatie Nov.2000 , motor 1,6L 16V , benzinar.
Am cumparat-o in Dec.2005 din RO, avand 5 ani vechime la vremea aceea si 178.000 Km la bord. Carisma a fost cumparata de noua de la reprezentanta Mitsubishi din Bucuresti de primul proprietar , cred ca a cam circulat cam toti km prin RO ( cine stie ???) si nu m-a deranjat nr mare de km de la bord pe care ii avea , chiar am preferat sa stiu mai exact nr de km decat sa fi fost modificat kilometrajul sa para mai "atragatoare". Stiu multi care si-au luat masini de 5-6 ani cu 70-80 mii km de la "pensionari , care le-au tinut in garaj si le foloseau doar in weekend!!!". Sa fim seriosi. Prefer sa stiu mai exact ca sa nu fiu luat prin surprindere de eventualele defectiuni care survin.In 2 ani de cand o am, am schimbat la ea toba mica (cea veche era originala ), un rulment care tine axul principal din cutia de viteze si pe a carui flansa culiseaza rulmentul de presiune din acesta cauza am schimbat si placa de presiune si discul de ambreiaj , care mai duceau vreo 60-70mii km, reamintesc cutia de viteze este de RENO Clio ( are semnul de RENO pe ea si dupa codul de pe ea , la service-ul RENO mi-a spus ca-i de Clio si acel rulment se strica de obicei la primii 40-50 mii km la Clio, la mine la 185 mii km!). Am mai schimbat la ea un rulment la tambur axa spate (mare atentie la piese de schimb pt Mitzubishu toti vanzatorii de piese auto pe la care am fost credeau ca-i japoneza si piesele de schimb sunt foarte scumpe dar... se inselau ,ce sa faci daca majoritatea oamenilor au VW-Opel-Ford-Reno si ...Dacii...) si am mai schimbat placutele de frana fata .
Proprietarul de la care am cumparat masina a incercat sa curete sticla de la faruri cu benzina sau diluant , asa ca farurile erau matuite si dadeau o lumina chioara, asa ca a trebuit sa cumpar altele , noroc cu ebay.de .
Dupa ce am cumparat masina , am schimbat uleiul motor ( semi-sintetic) si am adaugat tratament motor Nulon ( NU aditiv ulei !) si am mai bagat in rezervorul de carburant injector cleaner . Pot sa spun ca motorul meu nu manaca strop de ulei , doar benzina fara Pb!
Am iesit de 2 ori din tara cu ea in Germania si Austria, in afara de a verifica nivelul uleiului nu am mai facut altceva sub capota , se comporta extraordinar pe autobahn, multumesc sorei ei Volvo S40 cu care imparte acelasi sasiu , pt suspensia ei independenta si dupa cum se pare pt tabla ei galvanizata , care am inteles ca atunci cand a fost luata de noua avea o garantie la caroserie de 12 ani. Asta am citit pe alte forumuri , daca au mintit altii , atunci mint si eu .
Cand am cumparat masina , pretul in Germania pe mobile.de era la fel cu cat am dat eu pe ea si eu am iesit in castig ca nu a mai trebuit sa platesc accize ca era de la inceput inmatriculata in RO .
Rog ca si ceilalti posesori de Mitzubishu Carisma sa ne impartaseasca din experientele lor decand sunt in posesia lor.
Daca am postat gresit topicul rog administratorul sa-mi mute mesajul cu scuzele de rigoare...

Numa' bine!
Dan,

Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Joi Ian 24, 2008 12:21 pm

AM APARUT SI EU PE AICI TOT CU UN MITSU CARISMA DINAMICS .......

APROPOS...ARE CAREVA CD DE NAVIGATIE PT ROMANIA? EU AM DOAR GERMANIA...

Avatar utilizator
keny
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 14, 2007 11:04 pm
Contact:

Mesaj de keny » Joi Ian 24, 2008 12:40 pm

Fratilor, nu prea va agitati cu masinutele voastre vechi la "Masina mea si Jurnal de bord". Nu inteleg de ce nu o faceti.
Probabil cand intrati pe threadul dedicat si vedeti numai modele noi, va intimidati. :idea: Nu mai faceti asta!
Intrati aici si dati bice cu detalii si poze sexy.

Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Vin Ian 25, 2008 1:05 pm

SRY DAR EU INCA NU AM POZE CU EA DAR CU PRIMA OKAZIE CAND AI FAC SA FII SIGUR CA VOR AJUNGE SI ACOLO

Avatar utilizator
Marius
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 02, 2008 5:08 pm

Mesaj de Marius » Sâm Feb 02, 2008 5:12 pm

eu sunt la a doua carismutza si in oras la mine mai sunt cel putin 6( atatea am vazut eu) @ Baia Mare

Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Lun Feb 04, 2008 9:21 am

QUOTE (quaieee)eu sunt la a doua carismutza si in oras la mine mai sunt cel putin 6( atatea am vazut eu) @ Baia Mare

ce carismutza ai ? am ,model, motor? ai navi pe ea (ma refer la cel de fabrica) ?

Avatar utilizator
Marius
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 02, 2008 5:08 pm

Mesaj de Marius » Lun Feb 04, 2008 11:50 am

prima a fost un 1.9 diesel din 2003 decembrie si am dat 7000 pe ea (inmatriculata),102 cai ,oglinzi electrice si incalzite , abs,radio cd,geamuri electrice fata,inchidere centralizata ,computer de bord scaune reglabile si pe inaltime,volan reglabl si cam atat....
a doua casimutza, respectiv asta pe care o am acum e tot un 1.9 de 102 cai din 2004 ianuarie, aceleas dotari + incalzire in scaune , magazie 6 cduri,spalatoare faruri(e doar putza aia ce imprastie apa nu e si stergator)....nici asta nu are navigatie pret 7500 inmatriculata e luata din iasi de la un tip si avea doar 49000...poze nu am cu ea...adica am dar e prietena pe masina ) cand o sa ii fac niste poze o sa le postez
prima era sedan , a doua e hatch

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Feb 04, 2008 1:54 pm

Pai eu garantez ca nu se supara nimeni ca apare si prietena ta in poze.

Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Lun Feb 04, 2008 7:10 pm

QUOTE (quaieee)prima a fost un 1.9 diesel din 2003 decembrie si am dat 7000 pe ea (inmatriculata),102 cai ,oglinzi electrice si incalzite , abs,radio cd,geamuri electrice fata,inchidere centralizata ,computer de bord scaune reglabile si pe inaltime,volan reglabl si cam atat....
a doua casimutza, respectiv asta pe care o am acum e tot un 1.9 de 102 cai din 2004 ianuarie, aceleas dotari + incalzire in scaune , magazie 6 cduri,spalatoare faruri(e doar putza aia ce imprastie apa nu e si stergator)....nici asta nu are navigatie pret 7500 inmatriculata e luata din iasi de la un tip si avea doar 49000...poze nu am cu ea...adica am dar e prietena pe masina ) cand o sa ii fac niste poze o sa le postez
prima era sedan , a doua e hatch


:-D super tare sa o stapanesti sanatos:P

eu tot caut un cd de navigatie.....care nu-l gasesc deloc:(( de vreo 2 luni...

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 39 vizitatori