Kit Ambreiaj

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Vin Dec 21, 2012 7:57 pm

salutare stimati colegi
mitsa mea da semne de oboseala din partea ambreiajului...patineaza
am o serie de intrebari si nelamuriri in aceasta privinta

in primul rand am mers a magazin de piese si acolo am dat datele masinii,iar vanzatorul m-a intrebat cati dinti are?
zicea ca pentru motorul de 1.8 din anul 1995 lui ii apareau in calculator 2 tipuri de ambreiaj (kit complet) deci nu stiu la ce dinti se refera
intrebaea mea e:ce ambreiaj trebuie sa iau...cu cati dinti si cati mm?

a doua chestiune ar fi tipul motorului...am vazut pe siteul celor de la unix spre exemplu ca din anul 1995 sunt 2 tipuri de MPI 1.8 si 1.8 16 valve.problema e urmatoarea,la mine in talon si cartea de identitate am 103 kw iar pe motor scrie ca am si 16 valve deci in acte e cel de 1.8 16 valve...problema e ca am comandat cu ceva vreme in urma kitul de distributie dupa datele din talon si nu potrivea,l-am comandat pe cel de pe motorul 1.8 simplu si mergea perfect,de atunci toate piesele ce le-am comandat,le-am comandat pentru motorul clasic,nu pentru cel cu 16 valve,si s-au potrivit perfect...acuma eu nu stiu,daca pur si simplu piesele de care am avut nevoie sunt aceleasi pentru ambele modele,sau chiar am motorul de 1.8 simplu nu cel cu 16 valve,si doar capacul motoruljui sa fie de pe una cu 16 valve...cum pot afla raspunsul la aceasta nedumerire? ca sa stiu pentru ce motor sa comand ambreiajul...si poate djupa ce lamuresc problema asta aflu si cati dinti si cati mm trebuie sa aibe noul ambreiaj

dupa acte am motorul de 1.8 , 16 valve , 103 kw
dar v-am spus ce am patit cu distributia...deci nu stiu exact ce motor am

sper ca am fost destul de explicit,si mai ales sper sa ma ajute cineva in problema asta
va mjultumesc tuturor anticipat

si imi cer scuze pentru j-urile din cuvinte dar tastatura baga de capul ei litera j cand i se pune pata




cu respect
calv ree

Avatar utilizator
wartech24
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 21, 2010 12:13 am

Mesaj de wartech24 » Lun Feb 04, 2013 11:20 pm

Chiar daca vine cu ceva intarziere, poate te ajuta la cautarea ta.

Exista la Carisma cu motor de 1.8 in doua variante: MPI si GDI
MPI cu 85 KW (115 CP)
GDI cu 92 KW (125 CP)
cel cu 16 Valve e denumit in cele mai multe cazuri cel MPI.


Vad ca tu scrii ca ai trecut motorul cu 103 KW (140 CP)
FELICITARI !!!

Detii o RARITATE si anume o Carisma MSX

Motorul ar trebui sa fie acesta:



sper sa te poata ajuta mai departe ..

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori