Vibratie In Mers La 2000 Rpm

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi L200
Avatar utilizator
DarkDaemon
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 25, 2011 11:29 am
Contact:

Mesaj de DarkDaemon » Mie Mai 25, 2011 1:11 pm

buna
Salut toti posesorii de Mitsubishi
De curand am cumparat si eu un L200 din 2002, primul lucru a fost sa merg cu el in service sa faca doctorul curat. Nestiind ce a schimbat fostul proprietar, am schimbat de la curele, distributie, placute, telescoape, rulmenti, bucsi, bielete, ulei motor, distributie, cutie, filtre ....cam tot ce era invechit si avea grad mare de uzura. Dupa ce am facut schimbul am scos masina la plimbare atat pe teren accidentat cat si pe sosea. am descoperit un zgomot, mai bine zis o vibratie care apare in momentul accelerarii, in jurul turatiei de 2000 rpm ca si cum ar intra in vibratie masina (cred ca la cutie sau cardan se aude), vibratie care inceteaza foarte repede pe la 2300 rpm. mentionez ca vibratia se produce numai la accelerare , nu se intampla si la franare. Am intrebat mecanicul si bineinteles a coborat sub masina sa verifice cardanele si crucile. A spus ca nu e nimic in afara normalului, acestea prezentand uzura normala fara sa aiba batai sau jocuri deosebite.
Acum am si eu o rugaminte : daca cineva dintre membrii forumului s-a mai lovit de o problema asemanatoare il rog frumos sa ma ajute. Dau o bere mare si rece.
PS : detin manualul L200 2002 in format PDF in limba engleza. cine e interesat sa dea un mesaj

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Mie Mai 25, 2011 3:52 pm

sa-l stapinesti cu placere....vezi putin de starea tampoanelor de la cutie sau motor....la 2000 de ture exista tendinda de rasucire si atunci daca un tampon e imbatranit,...atinge pe undeva...zic si eu...vds.

Avatar utilizator
DarkDaemon
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 25, 2011 11:29 am
Contact:

Mesaj de DarkDaemon » Mie Mai 25, 2011 4:23 pm

multumesc de urare
primul lucru cand l-am luat am mers la doctor cu el sa imi faca necesarul de piese....am cerut sa schimbe tot ce misca si nu trebuie ...tot ce sta si tre sa miste...etc
au verificat bucsi , tampoane , foile de arcuri, telescoape, pivoti, bielete, uleiurile prin cutie si diferentiale, am schimbat distributia, filtrele , am verificat freonul in compresor...etc

dar a ramas acest zgomot ciudat ...nu e urat ...dar daca e vibratia aceasta numa in sarcina si numai cand accelerez nu e de bine, de aceea intreb si eu pe alti mai batrani si mai cunoscatori decat mine

oricum am zis ca in zilele urmatoare merg inapoi la service sa ii rog sa dea cardanele jos sa verifice atent crucile si daca diferentialele au joc

multumesc in avans

Avatar utilizator
DarkDaemon
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 25, 2011 11:29 am
Contact:

Mesaj de DarkDaemon » Joi Iun 30, 2011 10:31 pm

Salutare la toata lumea
Lucrand la schimbarea de senzori de pe cutia de viteze si cea de transfer, i-am zis mecanicului sa dea jos si scutul de la motor ca era un pic lovit si i-am zis sa il indrepte cu ciocanul. Zis si facut. Omul ma asculta si il monteaza la loc. Plec de la service si dupa vreo 1km constat ca imi lipseste ceva la masina....surpriza zgomotul de vibratie nu il mai aveam.....adica era scutul lipit de motor (baia de ulei) in urma loviturii si intra in vibratie. Uite asa am rezolvat problema

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Vin Iul 01, 2011 9:31 am

Fericituleeee......te-ai scos....vds

Avatar utilizator
DarkDaemon
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 25, 2011 11:29 am
Contact:

Mesaj de DarkDaemon » Vin Iul 01, 2011 4:41 pm

cataline nu stiu daca ma crezi da numa de acolo nu ma asteptam sa o rezolv

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Sâm Iul 02, 2011 4:06 pm

Hai, da-i sa mearga ca asa-i sta bine spatialei...orice numa services sa nu-i ceri...vds

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi L200”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori