Insonorizare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Mar Mar 10, 2009 11:07 am

Cix, intr-adevar si tu ai dreptate dar oricum, dupa cum sti foarte bine, la un drive test de multe ori nu iti dai seama chiar de toate.

"Aluband Day" rules !!! Ma bag si eu dar sa inceapa zilele insorite si putin mai calduroase. Nici eu nu ma duc in service pentru asta dar parca as avea nevoie de ajutorul unui coleg de pe forum sa iasa treaba bine.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Mar 10, 2009 11:29 am

In cautarea unor detalii despre aluband am ajuns si AICI.
Cred ca o sa fac in felul urmator:
- aluband - peste tot pe podea, in portbagaj si pe usi pe partea dinspre interior, in loc de pungile alea
- dynamat - in usi pe tabla dinspre exterior, si pe capota motorului

Trebuie sa fac si un calcul sa vad la cat ar ajunge toata afacerea. In mod sigur o sa se faca mai liniste in masina.

PS. @teo_paul, daca te deranjeaza discutiile pe care le purtam pe topicul tau, sa ne zici si ne mutam

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mar Mar 10, 2009 11:55 am

QUOTE (cix @ Mar 10 2009, 11:29 AM) In cautarea unor detalii despre aluband am ajuns si AICI.
Cred ca o sa fac in felul urmator:
- aluband - peste tot pe podea, in portbagaj si pe usi pe partea dinspre interior, in loc de pungile alea
- dynamat - in usi pe tabla dinspre exterior, si pe capota motorului

Trebuie sa fac si un calcul sa vad la cat ar ajunge toata afacerea. In mod sigur o sa se faca mai liniste in masina.

PS. @teo_paul, daca te deranjeaza discutiile pe care le purtam pe topicul tau, sa ne zici si ne mutam

Eu zic cix sa muti daca poti posturile aici: http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=1895

Eu nu am permisiune sa le mut, doar sa le editez/sterg.

Si eu vreau sa fac la fel ca tine, sa se faca frumos afara si organizam ziua la mine Dar sa va luati si prietenele ca trebuie sa se ocupe cineva si de gratar intre timp )

Avatar utilizator
mirciut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 05, 2009 1:15 pm

Mesaj de mirciut » Mar Mar 10, 2009 12:51 pm

Salutare,

Vad ca ?ntr-adevar zgomotul e o problema la Lancer... Cix, cred ca solutia ta o s-o aplic si eu, dar n-am curaj sa desfac Lancerul de unul singur; e vre-unul care a mai dat jos scaunele de capul lui, nu la Service ?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Mar 10, 2009 1:27 pm

Am observat ca orice se poate desface cu cheia potrivita si o surubelnita. Scaunul e prins in cateva suruburi care vor aparea cand dai scaunul la maxim in fata si in spate. Mai sunt niste fire conectate printr-una sau doua mufe care se desfac usor. Odata astea desfacute, iei scaunul in brate si il scoti afara. Eu nu am mai dat jos scaunele pana acum, dar le vine randul. La versiunile intense si instyle sub scaunul soferului mai este amplificatorul sistemului de sunet.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mar Mar 10, 2009 1:46 pm

Da... care trebuie dat un pic mai tare .

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mar 10, 2009 3:08 pm

M-as baga sa fac si eu Coltul daca marea adunare o sa aiba loc prin vara; sa-mi revin si eu financiar.

Avatar utilizator
teo_paul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 29, 2008 2:09 pm

Mesaj de teo_paul » Mar Mar 10, 2009 3:32 pm

QUOTE (cix @ Mar 10 2009, 11:29 AM) In cautarea unor detalii despre aluband am ajuns si AICI.
Cred ca o sa fac in felul urmator:
- aluband - peste tot pe podea, in portbagaj si pe usi pe partea dinspre interior, in loc de pungile alea
- dynamat - in usi pe tabla dinspre exterior, si pe capota motorului

Trebuie sa fac si un calcul sa vad la cat ar ajunge toata afacerea. In mod sigur o sa se faca mai liniste in masina.

PS. @teo_paul, daca te deranjeaza discutiile pe care le purtam pe topicul tau, sa ne zici si ne mutam


Parerea mea este ca o sa trebuiasca sa pui mai multe straturi de aluband unul peste altul ca sa aiba efectul scontat. Pana la urma si grosimea si greutatea (numai lungimea nu) conteaza la Dynamat in lupta impotriva vibratiilor si zgomotului.

Dupa cum spunea un clasic in viata (adica taica-miu) suntem prea saraci (vb de mine acum) ca sa facem o treaba de mantuiala. Ori pui ceva serios si iese interiorul de Lancer ca studioul de inregistrari, ori nu pui nimic si auzi pasarelele din copacul de vis-a-vis cu geamurile inchise. Ca ar putea fi liniste in general, dar sa aud pietrele peste 2mm lovind tabla, si nici viteza sa nu fie prea mare, ma lasa rece. Vb iarasi in nume propriu.

Daca scaunele se pot scoate usor (surubelnita e de baza), nu stiu cum se comporta airbag-urile cand le reconectezi, sa nu bubuie vreunul. De asemenea, nu stiu cat de usor se scoate mocheta aia de pe jos, sa nu fie lipita...
Ar merge o antifonare a podelei, cred ca acolo e una din marile probleme, la fel ca si partea de jos a portbagajului...


P.S. Ajung iarasi la clasici in viata...ce misto faceam de taica-miu cand acum 20 de ani dadea masina cu rotile in sus ca sa dea cu teroson pana la 1cm grosime...Am ajuns sa fac cam acelasi lucru la o masina de 10 ori mai scumpa...WTF?

Avatar utilizator
mirciut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 05, 2009 1:15 pm

Mesaj de mirciut » Mar Mar 10, 2009 4:47 pm

Mai baieti, voi v-ati uitat pe site la Dynamat ? ma sperie c?t de subtire e materialul ala...
http://www.dynamat.com/gallery/Test_Veh ... oma_33.jpg

In galeria de imagini vad ca tot timpul, pe podea, acopera dynamat-ul cu ExtremeLiner..... ceva ?mi spune ca e obligatoriu pe podea....

La un calcul simplu , sa zicem ca avem (pt. o varianta Extra)

Dynamat Extr. Bulk Pack 9 folii de 45x81
pentru patru usi (pe fata interioar si pe fata exterioara, vad ca asa pun si si ei pe site) 8-9 folii
pentru capota fata (2 folii), capota spate (2 folii) si laterale portbagaj (4-5 folii)
pentru podea as zice 10-12 folii
pentru podea portbagaj cel putin 6 folii

ExtremeLiner pentru podea 81x137 : as zice 4 folii

Deci 32 folii Extreme + 4 folii Liner => 4*558+4*324 = 3528 RON +Transport......

Hmmmm.... Daca luam mai multi, gasim mai ieftin ?

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Mar Mar 10, 2009 5:00 pm

OMG... lasa asa... dau muzica mai tare... poate cu aluband iesim la MOKA!...

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori