Din Ce Material E Tapiteria Din "piele Neagra"?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
brooklyn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 23, 2009 2:08 pm

Mesaj de brooklyn » Lun Ian 11, 2010 2:48 pm

e oare posibil ca nici dealerul local (Pitesti) si nici importatorul sa nu stie din ce material e realizata tapiteria din "piele neagra" conform ofertei si brosurei? e piele sintetica(adica nu e piele) ..sau e piele naturala?
am ajuns sa mi pun problema asta dupa ce tapiteria mea s-a deteriorat anormal si prematur ..la 10 mii de km (7 luni are masina)...si dupa vizita in service , amanari peste amanari mi s a spus ca nu face obiectul garantiei..Am comparat cu un outlander cu 150 de mii de km si aproape 4 ani:) si nu arata ca a mea:)..raspunsul domnului de la garantie a fost ca am urcat si m am dat jos prea des din ea (cu alte cuvinte bineinteles).Nu mai spun alte presupunerui gen .."sa nu fie de la blugi...purtatzi blugi..mai..?"..da..port blugi abrazivi cu smirghel si sarma ghimpata! in fine..dupa adrese oficiale catre service (masina e pe firma) am reusit sa obtin ceva oficial ..raspuns in scris ca nu face obiectul garantiei...insa la intrebarea "din ce material e tapiteria?" nici un raspuns ..de peste o luna! domnul de la garantie mi a spus ca importatorul a trimis intrebarea in olanda! deci nu stiu ce vand:)

dupa cum s a deteriorat (si as mai avea eu o sursa pe care nu o spun) nu e piele...de fapt asta a fost si raspunsul neoficial al dealerului..asta insemnand ca mi a fost prezentata piele..am platit piele..si nu am primit piele..conform oricarui dictionar pielea neagra..e aia jupuita de pe animal si prelucrata...in cazul meu ..si de culoare neagra...nicaieri in prezentare sau in manual nu se mentioneaza natura materialului..

..sa nu o mai lungesc..eu o sa actionez in judecata dealerul (conform legislatiei din romania vanzatorul raspunde clientului ) pe doua capete..1) neacordarea garantiei in cazul exploatarii normale a masinii si a uzuri nejustificate.
2) mi au fost vandut altceva decat mi a fost prezentat ..fie vb de omisiune sau ignoranta..pt ambele se raspunde.

o sa postez scanari dupa ce primesc raspunsul cu natura materialului (trebuie sa mi raspunda adresei oficiale ca e inregistrata la firma) ...si va tin la curent si cu actiunea in instanta.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Ian 11, 2010 3:18 pm

Dupa cum mi se pare mie, cel putin la sezut si spatar, este piele. Pe spatele scaunului si in partile laterale este ceva artificial. La mine s-a deteriorat intr-un singur loc: pe spatar in partea din stanga; e un loc de care te freci fara sa vrei cand intri si iesi din masina. Eu dau vina pe materialul care nu este prelucrat corespunzator si se toceste si pe amplsarea unei cusaturi exact in acel loc.
Trebuie sa fie cineva sa iti poata confirma daca materialul e piele de pe animal sau de copac

Avatar utilizator
baghera_gl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 08, 2009 1:16 pm

Mesaj de baghera_gl » Lun Ian 11, 2010 3:23 pm

Salut!
Eu de vreo 3 saptamani am un Colt 1.3, cu volan in piele. Am simtit si eu ca nu e piele naturala. Sper sa nu se deterioreze prea repede. In paralel, mai avem si un mondeo din 2002, cu volan imbracat in piele, si-ti pot spune ca siguranata ca cea de la ford, in afara ca e naturala, difera fundamental, la textura si "feeling" de ce de la colt.
Imi pare rau si sper sa o rezolvi cat mai repde. Insa nu e normal sa nu fie in garantie.

Avatar utilizator
brooklyn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 23, 2009 2:08 pm

Mesaj de brooklyn » Lun Ian 11, 2010 3:32 pm

si la mine s a deteriorat tot acolo. dar incepe si pe stanga. ideea e ca nu e normal. doar dupa 7 luni. e vorba de material de calitate slaba si nu e vina mea ca utilizator. raspunsul legat de natura materialului ar fi trebuit sa l stie atat dealerul cat si importatorul....nu poti sa vinzi fara sa sti ce vinzi... intr adevar cusatura si materialul sunt de vina...dar..asta nu inseamna ca nu beneficiez de garantie...si daca nu e normal ..nu inteleg de ce se incapataneaza sa nu rezolve...
oricum eu sunt croit rau sa scot tot ce se poate scoate si sa merg pana la capat! am vorbit deja cu avocat si se castiga usor cazurile astea. tocmai castigase un proces la skoda pe o chestie asemanatoare.
de confirmat confirma o expertiza simpla, la fel ca si in cazul uzurii!
oricum dupa rezultatul in cazul meu sunt convins ca vor urma altele probabil asta e singura solutie sa schimbi cate ceva in relatia cu ignoranta.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Lun Ian 11, 2010 4:30 pm

Din cate stiu eu , majoritatea producatorilor auto folosesc pielea sintetica la acea tapiterie de ''piele'' . sunt foarte putini care mai folosesc pielea naturala si aia doar la comanda sau modele de lux.
Cat despre calitatea ei... e ciudat ca s-a deteriorat asa repede , pentru ca nu e de unica folosinta si ar trebui sa tina cativa ani fara probleme.
Bafta in solutionarea problemei

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Lun Ian 11, 2010 4:35 pm

bine ca a inceput cineva topicul asta pt ca mai aveam putin si urlam de nervi :-(( mi-a zis si mie cineva care se vrea cunoscator, ca la lancer nu e piele adevarata...ca stie sigur asta...acum mai vad si topicul si ca mai sunt si altii cu astfel de stresuri. nu am probleme cu 'pielea;..nu s-a crapat etc dar ca textura, e f dubioasa

Avatar utilizator
brooklyn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 23, 2009 2:08 pm

Mesaj de brooklyn » Lun Ian 11, 2010 5:23 pm

QUOTE (cristibna @ Jan 11 2010, 04:30 PM) Din cate stiu eu , majoritatea producatorilor auto folosesc pielea sintetica la acea tapiterie de ''piele'' . sunt foarte putini care mai folosesc pielea naturala si aia doar la comanda sau modele de lux.
Cat despre calitatea ei... e ciudat ca s-a deteriorat asa repede , pentru ca nu e de unica folosinta si ar trebui sa tina cativa ani fara probleme.
Bafta in solutionarea problemei

multumesc! intr un fel sau altuv tre` sa rezolv. e adevarat ca nu prea se mai foloseste pielea naturala insa e normal sa specifice..si sa cunoasca macar importatorul natura materialului.

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Lun Ian 11, 2010 5:38 pm

QUOTE (brooklyn @ Jan 11 2010, 05:23 PM) ..si sa cunoasca macar importatorul natura materialului.

Mai degraba producatorul sa cunoasca natura materialelor utilizate...
eventual sa o revizuiasca, in urma numeroaselor plangeri legate de calitate ale clientilor.
si sa le spuna si importatorilor... daca cer bani pe "leather", apoi "leather" sa puna!

Avatar utilizator
chok
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 27, 2008 4:34 pm

Mesaj de chok » Lun Ian 11, 2010 7:03 pm

Salut! De aproape doi ani am un Lancer 2008 versiunea invite. Dupa aproximativ un an volanul, care se vrea a fi tot din piele, a inceput sa se cojeasca. Mai este cineva care are problema asta?

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Lun Ian 11, 2010 7:03 pm

Si eu am o retinere pentru pielea - p@#*^ de pe volan si schimbatorul de viteze .
Asemanator cu " v-ati urcat si dat jos din masina prea des " , ma gandesc sa schimb mai rar vitezele si sa tin cat mai putin mana pe volan ...

Nu stiam ce sa fac pana acum. Sa fiu cat mai atent cu ea , sau s-o supun cat mai multor "teste" cat timp e in garantie ?

Poti sa folosesti ca un precedent , cazul unui user care a patit ceva asemanator cu schimbatorul de viteze , si fost schimbat pe garantie .
De aici si nedumerirea mea in exploatarea masinii in conditii normale sa zicem .
La mitsu devine din ce in ce mai anormal ...

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori