Distribuitori,magazine,marci,preturi,recomandari,pareri Si Experiente Proprii

Totul despre produsele disponibile. Comparatii.
Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Joi Iun 11, 2009 3:11 pm

Are la Carfoure la bidon de 5 litri ... spuma activa.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Joi Iun 11, 2009 4:00 pm

spuma activa adica aplici spuma pe masina si doar clatesti ? pe langa faptul ca e comod, e safe si pentru lac/vopsea

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Joi Iun 11, 2009 4:20 pm

QUOTE (COObra @ Jun 11 2009, 02:53 PM) da, numai ca dupa cate tin minte e din baia mare si vinde doar la butoi de 20 kg.
faceti voi calculul la transport, plus ca nu fac experiente cumparand 20 kg, dupa care sa constat ca nu e bun.
hai ca stricam topicul omului.

daca te referi la ce am luat eu de la ROOT te inseli amarnic rau de tot , daca nu ....iti cer de pe acum scuze

este un tub de spray 300-400 g ....mie mi-a convenit pretul cu tot cu posta .

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Iun 11, 2009 4:26 pm

V-am dat link mai inainte catre topicul lui ROT (nu ROOT). El e din baia mare.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Joi Iun 11, 2009 5:08 pm

Sigur e spuma activa ? Si eu caut in cantitati mai mici de 20-25 l , dar nu cred ca ai sa gasesti in supermarketuri asa ceva .
Si cu ROT nu stiu daca iesi asa bine . Oricum e o varianta .

Apropo de sters . Nici nu se discuta sa o lasi nestearsa, orice ai folosi ca detergent . Raman urme si poti pata si vopseaua daca folosesti spuma activa .
Faza cu jetul de apa se aplica doar daca ai avut-o inainte curata si s-a pus ceva praf pe ea .

Ar fi bine sa mutam posturile acestea in topicurile deja deschise pentru subiectul asta , ca nu s-a mai discutat de mult acolo .

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Joi Iun 11, 2009 5:34 pm

eu raman la ideea de a gasi o perie mai moale.. nu ma incanta prea tare spuma asta activa... daca e asa "activa" cu praful dece nu ar fi la fel de activa cu lacul/vopseaua etc....

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Joi Iun 11, 2009 5:40 pm

E foarte activa si cu vopseaua , de aceea se dilueaza si nu se lasa mai mult de 2 min pe masina .

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Iun 11, 2009 9:29 pm

QUOTE daca te referi la ce am luat eu de la ROOT te inseli amarnic rau de tot , daca nu ....iti cer de pe acum scuze
este un tub de spray 300-400 g ....mie mi-a convenit pretul cu tot cu posta
nu ma refeream la ce ai luat tu. am inteles ca tu ai luat ceva mic. de indepartat bitum. dar eu cand l-am intrebat de spuma a zis ca are doar la bidon de 20 litri.
la karcher nu am vazut sa aibe decat sampon. cel putin pe unde am vazut karcher (adica in hornbach au un stand destul de maricel)
mai cautam
eu nu prea pot sa spal cu frecusu ca ia mult timp si sunt cam cu masina in soare.....tre sa ma misc repede si natural

Avatar utilizator
Auto Detailing
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 23, 2009 9:35 pm

Mesaj de Auto Detailing » Dum Iul 12, 2009 12:34 pm

Spuma activa este necesara pentru prespalarea masinii in cazul in care e plina de noroi si de ajuns numai cand e usor prafuita! Ca toate spalatoriile numai spuma folosesc, e absolut normal, in condiitile in care trebuie sa spele masina repede si ieftin. Lor nu le pasa de vopseaua ta, ii intereseaza doar sa incaseze bani rapid si fara efort. Rezultatul il vezi imediat: panza de paianjen, zgarieturi adanci in vopsea, matuirea vopselei, etc.

Cativa pasi pentru o spalare corecta a masinii:

-prespalare cu aparat de presiune

-pulverizare spuma activa (recomandare http://www.ingrijestemasina.ro/index.ph ... cts_id=217 )

-curatare cu jetul de presiune (distanta minima dintre varful lancei si caroserie trebuie sa fie de 30 cm, in functie si de puterea aparatului)

-clatire cu furtunul de apa

-spalare manuala cu sampon auto (recomandari: Automagic N35 E-Z Suds sau Meguiar's NXT Generation)

-folosirea unei manusi speciale pentru spalare (recomandari: Meguiars Lambswool Wash Mitt, Sonus Sheepskin Wash Mitt)

-clatire cu furtunul de apa

-stergerea masinii cu prosop (recomandari: Meguiar's Water Magnet-microfibre, Sonus Der Wunder Drying Towel)

Scrie răspuns

Înapoi la “Spuma activa si ceara lichida”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori