Solutii pentru curatirea bordului

Solutii pentru spalarea motorului, jantelor, geamurilor, bordului, etc.
Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Dum Apr 19, 2009 11:57 am

Cred ca ai dreptate .
Solutie pentru curatat bordul , in afara de siliconul acela ?

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Dum Apr 19, 2009 7:27 pm

Pentru bord sau caroserie(ceara protectoare) folosesc cate ceva de la Ma-Fra.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mie Apr 22, 2009 9:50 pm

Am gasit ce cautam si face mai mult de atat. Practic reda starea initiala a plasticului . Si Lancer are mult plastic in dotare de calitate foarte slaba .
Am sa va spun cum se numeste si eventual o poza .

Un polish pentru plastic exista, sau vorbesc prostii?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Apr 22, 2009 10:06 pm

QUOTE (BUGHY @ Apr 22 2009, 09:50 PM) Am sa va spun cum se numeste si eventual o poza .
Pai ne spui cum se numeste sau vrei sa ne fierbi la foc mic? Eventual sa ne zici de unde si cu cat.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Apr 24, 2009 9:23 am

Eu mi-am cumparat mai nou servetele de la Sonax. Cutia arata astfel:
http://www.sonax.store.ro/pozamare.php?id=1043

Ideea e ca sunt multumit de ele insa da-ti pe toata suprafata cu el altfel aceea zona va ramane mai lucios deci sigur ceva solutie de pe servetel se imprima pe bord insa sunt chiar ok servetelele. Eu le-am luat din Real, vreo 20 de lei cutia de 25 de servetele si cu ele mai curat interiorul intre spalari.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Vin Apr 24, 2009 7:06 pm

Eu cautam ceva care sa nu lase suprafata lucioasa precum un silicon .
Marca pare a fi CA (cosmetice auto ) si se numeste simplu, "solutie pentru curatare materiale din plastic" , ceva de genul.
Sunt foarte multumit . Partea proasta e ca are termen de valabilitate pana in septembrie . Nu cred ca se va consuma nici jumate din el , si vorba aia , am 3 masini de care am grija .
Producatorul pare a fi solvoplant srl .

Avatar utilizator
mfdunhill
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 22, 2008 8:43 pm

Mesaj de mfdunhill » Lun Mai 18, 2009 5:08 pm

salutare,


pentru partile din piele, volan in principal, ce solutie de curatat folositi?
am observat ca datorita grasimii de pe maini cand devine fff cald volanul devine cam alunecos

Dunhill

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Vin Iul 10, 2009 5:26 pm

salut,
din experienta , pot sa va recomand : APA - pentru bord mat.
curata cel mai bine (pe bord in pricipiu nu ai decat praf). nu lasa luciu. se poate folosi in prealabil cu putin sapun sau altceva degresant daca aveti urme de maine sau murdarie mai pronuntata.
am incercat si colutii din comert (servetele, lotiuni, samd) si la inceput toate sun ok pana cand incepe sa se adune un strat de solutie uscata pe bord si ince incet oricum prinde luciu si un aspet imbacsit de solutie, ca la pantofi dupa ce ii dai cu prea multa crema.
numai bine

Avatar utilizator
Auto Detailing
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 23, 2009 9:35 pm

Mesaj de Auto Detailing » Vin Iul 10, 2009 10:49 pm

Pentru curatarea bordului de praf sau alte mizerii, recomand Quick Interior Detailer : http://meguiars.store.ro/QUICK-DETAILER-INTERIOR/G13616, iar ptr stralucire si luciu http://meguiars.store.ro/NXT-GENERATION ... ANT/G12924.

Sunt produse profesionale, ce nu contin silicon, iar luciul pe care il lasa este natural si de bun gust.

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Lun Noi 09, 2009 9:50 pm

sa nu rade-ti....am incercat cu..... servetele umede pentru noi nascuti.....4,5ron/72buc.....cititi ce scrie pe ele.....lanolina,alcool natural etc.....nu face luciu....degreseaza...este parfumat...eu unul sant multumit...nu foarte multumit ca mai lasa si ceva scame minuscule.....in rest ok....vds..

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte solutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori