Ulei Motor

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
MTG
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 07, 2015 11:05 am

Mesaj de MTG » Mar Iul 07, 2015 11:17 am

Buna ziua,
Sunt proaspat posesor al unui Colt 1,3 Cleartec Invite 3 usi (Z30 / Z2313), an fabricatie 2010, are 47.000 km, vreau sa-i fac revizia si am o mare rugaminte la voi: reprezentanta din orasul meu este sub orice critica, nu am putut colabora cu ei sub nicio forma (am inteles ca si proprietarul anterior a avut aceeasi problema) si vreau sa merg in alt service cu materialele mele; am achizitionat un ulei 0W20 insa nu sunt convins total ca nu gresesc... Cei din reprezentanta mi-au zis ca nu au pus la niciun Colt un asemenea ulei (!).
M-au derutat... Chiar nu e bun 0W20 pentru motorul meu? Ce sa folosesc?

Intreb deoarece trebuie sa dau un raspuns urgent si nu am gasit pe forum un raspuns concret(nu stiu exact ce tip de motor aveti, samd).

Va multumesc!

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mar Iul 07, 2015 11:36 am

Daca ne spui si locatia poate te poate ajuta cineva...

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Iul 07, 2015 11:56 am

In carte te-ai uitat? Eu zic ca 0w20 e prea subtire pt colt, in 2004 cand au proiectat motoarele nu se obisnuia gradul asta. 0w40 cu normele MB229.5 este ideal din punctul meu de vedere, si eu pe asta am mers pana acum (11 ani si 220.000 km). Nici macar tachetii nu au trebuit "reglati".

Avatar utilizator
MTG
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 07, 2015 11:05 am

Mesaj de MTG » Mar Iul 07, 2015 12:19 pm

Referitor la motoarele de Colt cu sistem ClearTec

Pe Promotor am gasit articol de genul:
"(...) O alta modificare este folosirea unui ulei de motor cu vâscozitate redusa. Colt ClearTec foloseste ulei 0W-20 fata de 10W-30 folosit la motoarele normale."

Pe Auto-Bild:
"Pentru reducerea emisiilor de CO2, Mitsubishi a aplicat tehnologia Cleartec: sistem start-stop, pneuri cu rezistenta mai redusa la rulare, cutie cu trepte mai lung demultiplicate, ulei cu vascozitate mai mica, compresie mai mare, bujii din iridiu, pistoane mai rigide si un generator special pentru incarcarea bateriei la franare si la mersul in gol."

Si lista poate continua...
De-asta nu prea stiu ce sa fac. Am mare incredere in ce spune Alex44 si ma gândesc sa schimb cu 0W40...

PS
Cartea pe care am primit-o e "generala" rau, adica nu e exact pentru modelul pe care-l detin.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Iul 07, 2015 12:29 pm

Eu de aia am zis sa te uiti in carte, ca ea stie mai bine. Habar n-aveam ca au umblat prin motor. Daca l-au gandit pt 0w20 pune-l linistit. Si eu am pus in SX4 asta si merge foarte bine. Uleiul e mai fluid, si circula mai usor prin motor, chiar daca e mai subtire, se compenseaza oarecum vascozitatea scazuta cu circulatia imbunatatita.

La reprezentata n-are nimeni interes sa-ti puna ce ulei trebuie, iti pun ce au ei mai profitabil.

Verifica in cartea de service si prin compartimentul motor, poate gasesti indicii asupra tipului de ulei folosit impreuna. Daca n-a mai mers cu 0w20 sa fii atent la consumul de ulei si la zgomote...desi e nou motorul, nu ma astept sa fie suprize urate.

O sa caut sa citesc si eu despre colturile cu cleartec, suna foarte interesant, poate peste inca 11 ani gasesc unul pt transplant

Wow, vine cu cateva imbunatatiri interesante, chiar iti da de gandit...

Auto Stop and Go (automatically cuts the engine when at a standstill and instantly re-starts when the driver depresses the clutch pedal).
A high efficiency alternator (charges the battery during engine braking to reduce the load on the engine and, therefore, improving fuel economy).
High-efficiency, low rolling resistance tyres (for reducing the drag from the road surface, without losing traction or safety), developed in conjunction with Continental these tyres reduce rolling resistance over a conventional tyre by 28%.
High efficiency alternator with Electricity Generation Control. Enhanced electric charging via a super efficient 100 A alternator that reclaims otherwise wasted energy when braking or decelerating.
An economy optimized engine (designed for reduced friction using a low-viscosity oil).
Altered ignition timing and compression ratio, and a number of other revised engine components like strengthened pistons and low tensile strength piston rings and iridium spark plugs.
A modified final gear ratio which is set at lower revs than on other models.
- See more at: https://mitsubishi-media.co.uk/model/pa ... VQQLx.dpuf

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Vin Ian 08, 2016 4:34 pm

Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti daca uleiul Eneos Sustina 5w 40/30 este compatibil cu motorul de 1.5 109 cai benzina.

Detalii ulei :

SAE 5W-40
API SN
ACEA C3,A3/B4

La ultima revizie am pus Eneos PREMIUM HYPER 5w40 dar acum doresc sa trec la ceva superior.
Cand am pus Premium Hyper m-am orientat dupa standardele MB: 229.1/229.3/229.31. Aceste standarde nu le vad la Sustina...
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Sâm Ian 09, 2016 11:01 am

Este compatibil. Eu am Eneos Sustina 5W-30 si merge foarte bine.

teutzue2
EVO I
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 11, 2019 2:10 pm
Contact:

Re: Ulei Motor

Mesaj de teutzue2 » Dum Apr 04, 2021 8:15 pm

Ma gandesc sa iau un alt colt si sunt curios daca modelul CZT consuma ulei. Daca da, cam la ce valori sa ma astept? Masinile astea puternice sunt de obicei abuzate si chiar daca au putini km, ma gandesc ca pot fi uzate. Coltul ce-l avem acum consuma cam 700ml la schimb la mers cuminte dar are peste 210k km.

Asadar, cei cu czt, imi puteti impartasi experienta voastra?

Avatar utilizator
teutzue
EVO I
Mesaje: 15
Membru din: Vin Aug 27, 2010 12:35 pm
Localitate: Iasi

Re: Ulei Motor

Mesaj de teutzue » Mie Iun 29, 2022 1:45 pm

Am luat coltul :D.

Imi puteti spune si mie va rog ce fel de ulei trebuie sa pun in motorul 1.5 turbo?
Trebuie tot standardul MB229.1/229.3?

Nu am un manual in care sa ma uit. Proprietarul zicea ca are 5w40 pus in masina.

OFFTOPIC: daca aveti si un manual de ralliart in engleza, va rog sa mi-l dati si mie.
Mitsubishi Colt 1.1, 2007
Mitsubishi Colt Ralliart 2009, 1.5t
Suzuki S-Cross 1.6 allgrip, 2013

Avatar utilizator
Dani27
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Sep 25, 2021 7:01 pm
Contact:

Re: Ulei Motor

Mesaj de Dani27 » Sâm Iul 02, 2022 9:05 pm

Salut, eu nu am Colt ca sa-ti confirm dar in manual am gasit asta:
Imagine

Aici gasesti niste documentatie:
http://mmc-manuals.ru/Mitsubishi_Colt:_User_Manuals

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori