Roti 205/50 R15 Pe Colt. Roata De Rezerva

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Mugurcolt
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 27, 2008 10:16 am

Mesaj de Mugurcolt » Mie Iun 24, 2009 9:28 am

Cand se iteaza, janta nu mai are planeitate fata de butuc. Obada ,chestia care tine anvelopa are o mica deplasare intr-o anumita zona fata de planul butucului. Concret elementele jantei trebuie sa fie in planuri paralele cu planul de fixare pe butuc sau planul pe care se afla cele 4 sau 5 gauri ale jantei. E greu al naibii de explicat dar se vede cum janta fuleaza cand o pui fara anvelopa pe rotorul de la echilibrat la o viteza de rotatie mica.

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Mie Iun 24, 2009 9:32 am

Banuiesc ca nu era nevoie sa schimb bolturile pt. ca am schimbat jenti de aliaj cu alte jenti de aliaj.

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Joi Iun 25, 2009 11:52 pm

Azi mi-a venit roata de rezerva (115/70 R15). Am dat 450 RON pe ea. Asa cum ma asteptam e cu aprox. 5 cm mai mica in diametru decat rotile normale. Mi se pare foarte ciudat sa mergi cu ea asa. Trebuie sa verific daca se potrivesc prezoanele de la rotile normale.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Aug 31, 2010 11:50 pm

Cand am luat coltul am fost foarte increzator in acel kit de reparatie, insa azi m-am convins ca te poate oricand lasa in drum.
Dupa vreo 10km de mers am vazut ca am pana pe dreapta-spate. Se vedea pe cauciuc ca am mers ceva pe pana, insa in masina nu s-a simtit nimic; foarte putin s-a simtit intr-o curba ca parca fuge de spate, dar nu mi-am dat seama de la ce e. Dupa ce am umflat roata folosind kitul lu peste mi-am dat seama ca e o gaura facuta de o tablita prin care sufla aer desi gaura nu era mare. Am avut noroc ca eram in oras destul de aproape de o vulcanizare si am ajuns acolo pana sa se desumfle din nou.
Sa nu mai zic ca odata ce am desfacut kitul de pe roata m-am facut pe maini numai solutie din-aia si am facut si pe jos o baltoaca pentru ca nu se mai oprea din curs. Vedeti poza.
Eu o sa caut o roata de rezerva pentru ca nu am chef sa sun la MAP si sa astept o ora ca sa ma duca pe platforma pana la o vulcanizare. Pana azi am crezut ca e nevoie de o taietura mare ca sa nu faca fata kitul asta, dar nu e asa.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Sep 01, 2010 8:46 am

de curiozitate cam la cat aporximezi gaura?
pe kitul ala parca zice ca dimensiunea maxima care o rezolva e de 2mm.
oricum nici eu nu prea am incredere cu el si mi-am luat roata de rezerva.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Sep 01, 2010 10:49 am

In cauciuc a intrat o tablita de fier de aprox 3mm pe 1cm. Cand am inceput sa umflu nu stiam ce si unde are. Abia dupa ce am umflat-o am vazut ca inca iese aer. Oricum, tablita era acolo si aerul iesea pe langa ea. E clar ca nu poate sa astupe gauri mari si nu am ramas surprins cand am vazut ca inca iese aer, dar e clar ca nu te poti baza pe acest kit.

Avatar utilizator
lvenoml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:28 am

Mesaj de lvenoml » Mie Sep 01, 2010 11:01 am

Jantele din pozele de mai sus sunt Dezent V Dark. Foarte rezistente, dar au o singura, problema, dupa 1 an doi se cojeste lacul de pe ele si arata foarte nasol - am avut acelasi model pe fosta masina, tot pe 15".

Avatar utilizator
L | v | u
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 04, 2010 8:32 am

Mesaj de L | v | u » Mie Sep 01, 2010 12:22 pm

sal` . am pe coltul meu 175/70 R13 din fabrica ...as vrea sa pun 185/65 R15 sau R14....se poate fara probleme?

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Mie Sep 01, 2010 1:26 pm

Salut,

Eu am 195/50 R15 si nu am nici cea mai mica problema (cu exceptia faptului ca a inceput sa tipe un rulement )

Avatar utilizator
L | v | u
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 04, 2010 8:32 am

Mesaj de L | v | u » Mie Sep 01, 2010 2:04 pm

o k sa plec sa caut preturi bune atunci

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 35 vizitatori