Flanse Amortizoare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
tiborg
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 2:49 pm

Re: Flanse Amortizoare

Mesaj de tiborg » Joi Feb 04, 2021 2:24 pm

Modelul meu e Z30.
Dupa ce am dat cu W40 in Decembrie, a fost liniste si pace vreo 2 saptamani. Apoi a dat sa mai scartie dar nu foarte tare si nu prea des. Acum spre exemplu iar e liniste si pace de peste o saptamana. Deci deocamdata, o las asa ca nu e mare problema. Oricum, alte flanse nu mai pupa ea prea curand.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Flanse Amortizoare

Mesaj de Vic* » Dum Apr 04, 2021 10:22 am

Revin cu informatii legate de problema cu flansele poate ajuta si pe altii ca sa nu mai faca cheltuieli inutile.
Setul de reparatie SNR KB673.07 nu este ce trebuie, cel putin pentru CZT. Am schimbat acum o luna din nou flansele si rulmentul cu piese OEM si am facut de atunci 1000 si ceva de kilometrii, iar zgomotele au disparut. Am pus si mai multa vaselina acolo intre rulment si suportul de la arc. Masina a rulat si la temperaturi sub 0 grade si la 15-18 grade, deci e clar ca piesele au fost de vina.
O chestie evidenta cand compari kit-ul SNR cu piesele OEM e faptul ca la acel kit rulmentul sta fix in flansa pe cand la piesele OEM are un mic joc, ceea ce cred ca cauza acele zgomote cand virai peste denivelari. Nu am observat acest lucru de la prima schimbare deoarece flansele de pa masina erau ruginite, iar rulmentul vechi statea si el fix acolo din cauza asta.

Oricum la niste masuratori adhoc facute cu un surbler se observa mici diferente la dimensiunile rulmentului de sarcina si a clopotului flansei, asa ca nu cred ca cei de la SNR au nimerit matrita buna cand au facut setul asta de reparatie.
Un alt sfat pe care vreau sa il dau este sa faceti geometria dupa ce schimbati flanse sau amortizoare chiar daca unii mecanici sustin ca nu trebuie facuta.

PS: Donez setul de reparatie SNR KB673.07 la oricine mai are chef de facut experiente :rolleyes:

Avatar utilizator
tiborg
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 2:49 pm

Re: Flanse Amortizoare

Mesaj de tiborg » Joi Mai 20, 2021 7:26 am

Am schimbat si eu rulmentul de sarcina SNR cu rulment piesa originala (nu aveau la magazin alte marci) si a disparut scartaitul. Am pastrat insa flansa SNR.
Ce e drept, eu am schimbat si amortizoarele (ca erau terminate) si toate gumele care sunt pe acolo.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Flanse Amortizoare

Mesaj de Vic* » Joi Mai 20, 2021 7:28 pm

Nah, ma bucur ca ai rezolvat. Eu nu mai aveam chef sa mai desfac si a patra oara asa ca am mers pe original cu totul. Acum am tot nou pe suspensia fata. Ce amortizoare ai luat? Arcurile nu le-ai schimbat?

Avatar utilizator
tiborg
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 2:49 pm

Re: Flanse Amortizoare

Mesaj de tiborg » Sâm Mai 29, 2021 6:54 pm

Da, am schimbat si arcurile si amortizoarele (Sachs toate) plus toate gumele si la arcuri si la amortizoare (Febest). Singurele piese originale au fost rulmentii de sarcina. Sa vedem cat vor tine astea in comparatie cu cele originale (care tot Sachs au fost)

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Flanse Amortizoare

Mesaj de Vic* » Mie Aug 11, 2021 7:12 pm

Ia uite ca si altii au avut probleme asematoare, dar la un Ford :lol: :(

https://www.youtube.com/watch?v=jAyIXNtD5zU

Avatar utilizator
tiborg
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 2:49 pm

Re: Flanse Amortizoare

Mesaj de tiborg » Vin Noi 05, 2021 9:43 am

Era bine dacă făceam și eu ca @Vic, sa pun toate piesele original Mitsubishi...

Nu cumpărați șaibă si bucșă distanțier amortizor de la marca Febest... Sunt cauciucuri de proasta calitate și a trebuit sa le înlocuiesc după câteva luni de folosire cu piese originale Mitsubishi. Începuseră sa scârțâie la cele mai mici denivelări, ce sa mai zic la zgâlțâieli mai mari, ziceai ca se rupe mașina. De fapt, ca sa fiu sincer, au scârțâit de prima data de când le-am montat, doar ca se întâmpla mai rar, apoi din ce în ce mai des, după care încontinuu. După ce le-am înlocuit cu piese originale Mitsubishi ce sa vezi, a dispărut scârțâitul instantaneu.
In rest sunt mulțumit de amortizoarele si arcurile Sachs si flanșa SNR .

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Flanse Amortizoare

Mesaj de Vic* » Vin Noi 05, 2021 7:01 pm

Imi pare rau sa aud... Eu am schimbat doar partea superioara a suportului de amortizor cu bucsa Febest, dar a doua oara cand am desfacut am uns cu niste vaselina cauciucul si rulmentul si de atunci nu mai aud nici un sunet. Deja a trecut mult timp de atunci. Totul e ok, rulmetul de sarcina OE isi face treaba, la fel si flansa.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori