Atentie ! Ni Se Fura Oglinzile

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Sâm Mar 10, 2012 10:00 pm

Dupa o lunga absenta revin cu o veste proasta. In seara asta cand am coborat la masina am ramas blocat in fata ei, dupa ce am am vazut oglinzile, de fapt carcasele. Am ramas fara sticle.
Acum am doua intrebari. Daca stie cineva cum se scot / pun, daca e ca la BMW o sa ma distrez tare de tot ( eu le pun ei le fura ).
A doua intrebare tine de pasii pe care trebuie sa-i urmez in continuare. V-ati mai confruntat cu asa ceva ? Trebuie sa suna la politie sa anunt furtul sau doar CASCO ? Cat costa un geam din acesta ? Merita sa deschid un dosar de dauna ? In speranta ca veti citi acest topic doar ca informare va rog sa-mi dati niste raspunsuri.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Sâm Mar 10, 2012 10:18 pm

du-te maine in targ in vitan ca poate reusesti sa-ti cumperi oglinzile la un pret avantajos.

a fost cadou de ziua barbatului de ieri - acum e mai usoara, deci "trage" mai bine

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Sâm Mar 10, 2012 11:04 pm

O alta solutie este sa le inscriptionezi. Nu mai stiu exact care este denumirea procedeului, dar sa stii, este permanenta. Cei mai multi dintre soferi isi inscriptioneaza numarul de inmatriculare, indepartand eventualii hoti.

Exemplu:

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Sâm Mar 10, 2012 11:09 pm

Se numeste sablare. Deja m-am gandit la asta, dar sa fac rost de ele intai.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Dum Mar 11, 2012 1:31 pm

In ce zona ti s-au furat oglinzile?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Dum Mar 11, 2012 3:28 pm

Din cate am mai citit pe net trebie depusa plangere la politie, apoi deschis dosarul casco astepti 30 zile sa confirme politia ca nu au gasit oglinzile si abia apoi primeste despagubirea de la asigurator.
Si eu as vrea sa le inscriptionez dar nustiu ce, ca nu as inscriptiona nr de inmatriculare ca nu sunt sigur ca voi avea acest numar si peste 2-3 ani. As inscriptiona seria de sasiu dar are 17 caractere si nustiu daca incape. As fi bucuros daca mi-ati mai da si alte idei cu ce as putea inscriptiona.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Dum Mar 11, 2012 4:55 pm

Poti pune ultimele 5 caractere din sasiu

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Dum Mar 11, 2012 8:05 pm

De scos se scot foarte usor: impingi sticla in parte de sus pana la capat (pana nu mai mai fac zgomot clemele din mecanism) apoi, din partea de jos a sticlei tragi tare si sticla iese din cleme...dupa aceea deconectezi firele de la rezistentele ce le incalzeste si...gata...

Pentru cineva cu experienta nu cred ca ii trebuie mai mult de 30 sec sa scoata sticla de la o oglinda.

Legat de inscriptionat...am vazut masini (BMW mai exact ce avea oglinzi inscriptionate cu un alt numar de inmatriculare decat cel pe care il avea masina...deci...nu cred ca inscriptionarea mai este o solutie

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Dum Mar 11, 2012 8:55 pm

Pe interior, inaintea montarii se pune o "picatura" de plastic incalzit, de preferat cat mai aproape de marginea de jos a oglinzii. La demontare se foloseste un pistol cu aer cald (sau feon mai puternic) care va inmuia plasticul respectiv. Am vazut asta la un golf caruia i s-a demontat oglinda in fata mea, si chiar e buna solutia. Respectivul tot din cauza ciorditorilor de oglinzi avea probleme.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Dum Mar 11, 2012 11:00 pm

da, din nefericire am vazut si eu un merc cu oglinzi cu alte numere.... i-am acordat prezumtia de nevonovatie...
interesanta chestia cu plasticul incalzit

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori