probleme placute frana?????

Prezinta-ti Coltul aici!
Avatar utilizator
danc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 01, 2008 10:17 am

Mesaj de danc » Mar Iun 17, 2008 9:42 pm

salut

Tocmai mi-am achizitionat un lancer 2.0 Diesel - foarte multumit de masina - comportament rutier incredibil , in curbe sta lipita , am facut primii 2000 de km si am observat un lucru:
Lancerul 2008 are sasiul de evo IX frane pe disc pe toate rotile ; stiti cumva cum e distribuit raportul de franare pe rotile din fata si cele din spate?
La ultimul drum , 400 km , cu viteze de la 120 pana la 160 si frane destul de dese , am observat ca jantele din fata erau aproape negre fata de cele din spate,
de la funinginea care rezulta din frecarea placutei cu discurile.
am pus niste poze - diferenta e foarte mare, am mai mers zilele astea prin bucuresti , se vede din ce in ce mai tare ( cu specificatia ca franez destul de normal )
Mi-a zis cineva ca e posibil sa merg usor infranat- din fabrica ar fi posibil ca placutele sa fie un pic lipite de disc.
As avea vreun motiv sa ma ingrijorez?








apropo azi am vazut primul evo X . fantastica masina.

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mie Iun 18, 2008 8:45 am

Nu ai niciun motiv de ingrijorare. Asa se intampla la toate masinile cu tractiune fata. Placutele de pe fata sunt mai mari decat cele de pe spate, de acolo si rezulta ca resturile aruncate sunt mai multe. Asa se intampla si la al meu, si la cealalta masina a mea, renault laguna si la majoritatea prietenilor.

Avatar utilizator
vvede
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 26, 2007 8:36 pm

Mesaj de vvede » Mie Iun 18, 2008 11:21 am

Speedy nu cred ca are legatura cu tractiunea. (Si la 4x4 si la tractiune spate - propulsie parca se cheama e la fel) Chiar si la masinile de F1 (tractiune spate) jantele fata se murdaresc mult mai tare ca cele spate (Asta era vizibil anii trecuti cand nu aparusera acele "capace" pe roti)
In primul rand are legatura cu marimea discului si a placutelor (suprafata mai mare de frecare)
In al doilea rand in momentul in care franezi, masina se lasa pe fata - greutate mai mare (spatele se descarca) => frecari mai mari pe fata.
Este perfect normal. Stai linistit.
Murdarirea excesiva ar putea proveni si datorita materialului din care sunt facute placutele. Material mai moale, murdarie mai mare

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Mie Iun 18, 2008 11:25 am

Aia e ... tendinta masinii ca la frana sa se aseze in bot . Probabil ca o sa treaca inconvenientul asta cu timpul ( asta o zic la hazard ) dupa ce ti se mai tocesc placutele.

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mie Iun 18, 2008 12:15 pm

Pai asta din cauza ca au inceput sa faca placutele de frana din material ecologic conform normelor europene. De aici rezulta materialul mai moale si negreala aia. Cel putin asa am inteles de la niste prieteni de prin service.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Iun 18, 2008 12:27 pm

E ciudat ce spuneti voi. Eu la a mea sunt impresionat de faptul ca nu am pic de negreala pe jante. La Solenza cand am schimbat placutele, am pus ATE, si aveam jantele de aliaj negre de funingine.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Iun 18, 2008 1:12 pm

Daca speli masina des nu are timp sa se depuna. Eu am observat numai dupa ce nu am spalat masina 3 saptamani. Mai depinde si de cum conduci. Eu cam trag de ea si e clar ca trebuie sa franez mai tare. Daca mergi constant cu 40km/h nici nu ai nevoie de pedala de frana.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Iun 18, 2008 1:37 pm

Pai o alerg tare de tot si o spal cam o data pe luna.

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mie Iun 18, 2008 4:10 pm

QUOTE (2dor)Pai o alerg tare de tot si o spal cam o data pe luna.

Posibils a nu ai placute din astea ecologice

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Mie Iun 18, 2008 9:06 pm

Nu ai cum sa modifici repartitia fortelor de franare - ca acest lucru il fac abs-ul si ebd-ul.
Rectificare: ai cum - umple portbagajul la maxim si o sa ai forte de franare mai mari pe spate si deci uzura mai mare si pe placutele de pe spate, asta asa ca sa ai jantele la fel de negre... :-D

Evident ca nu ai motive de ingrijorare. Mai bine te-ai bucura de masina..

Scrie răspuns

Înapoi la “Coltul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori