2008 Mitsubishi Colt 1.3 Sam 95cp , Albastru

Prezinta-ti Coltul aici!
Avatar utilizator
GigiTL
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 06, 2009 7:38 pm

Mesaj de GigiTL » Vin Iul 08, 2011 7:19 pm

Salut din nou,ai o varianta sam adevarata!Dupa facelift calitatea generala a scazut,deci felicitari,plus vad ca ai si proiectoare de ceata care nu erau in lista standard.Daca ai nevoie de ceva sau intrebari ,iti voi raspunde ,deci inca o data felicitari!

firele de sustinere la capac portbagaj nu erau decat la varianta in 5 usi.

Avatar utilizator
GigiTL
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 06, 2009 7:38 pm

Mesaj de GigiTL » Vin Iul 08, 2011 7:33 pm

Am uitat ,nici eleron nu are standard,poti sa il cumperi,eu l-am avut este exact ca cel de la czt,este scump dar nu este doar pentru aspect.Sa stii ca masina merge brici si fara eleron,mai bine investesti in anvelope noi,sa ai si un set pentru iarna,preferabil cu jante de tabla,si inca un sfat sa fie pe 15 inch,pentru ca poti sa iti pui si jante mai mici,dar in schimb un talon mai mare la anvelopa.In cartea de identitate,ai trecute,sau ar trebui,3 dimensiuni de jante-14,15 si 16 inch si anvelope 175/65R14 sau 195/50 R15 sau 205/45R16.Deci primele 2 dimensiuni ar fi bune pentru cele de iarna iar cele de 16 pentru vara.Minim cate 4 ,nu cate 2 cum fac majoritate pentru ca ie cred ca masina merge in 2 roti!

Avatar utilizator
GigiTL
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 06, 2009 7:38 pm

Mesaj de GigiTL » Sâm Iul 09, 2011 1:38 pm

Preturile pentru eleron le gaseseti pe site oficial al Mitsubishi Romania,dar fara manopera si vopsit,eu as zice ca il poti folia din start fara sa il vopsesti de exemplu cu folie neagra cu aspect de fibra de carbon.

Avatar utilizator
lvenoml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:28 am

Mesaj de lvenoml » Lun Iul 11, 2011 2:49 pm

Sincer nu cred ca incap jante pe 14" din cauza etrierilor.

Vara poti merge si cu 17", si lasi pe cele pe 16" pt iarna. Masina o sa arate bine, o sa stea si mai bine in curbe dar va fi mai rigida. Sau pui balon mare sa mergi cu barca. Depinde ce te coafeaza.
Also, de 3 ani merg cu talon de 45 (din 195) si 40 (din 205) si n-am facut o singura galma, n-am schimbat nici un amortizor, nu am indoit nici o janta si nu s-a stricat absolut nimic (pe czt am si arcuri h&r de 1 an). Daca iti bati joc de ea, se strica oricum, indiferent de balon.

Nu mai sunt trecute dimensiunile la gume in talon, iar 205/40 R17 au fost montate pe colt blackhawk (UK) deci merg pe toate CZ.

Avatar utilizator
rage
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 06, 2011 10:48 am

Mesaj de rage » Mar Iul 12, 2011 11:47 am

@gigi: ms de sfaturi am auzit ca la ghetto tuning as iesi mai ieftin cu eleronul, nu stiu, sa vad

apropo de cauciucuri de iarna, nu stiu daca imi voi lua... ma gandesc serios la niste debica navigator 2, sunt cauciucurile pe care le`am avut pe cielo inainte... all season ce`i drept dar 2 ierni la rand nu`mi aduc aminte sa fi dat zapada la cazan ieseam prin maldarul de zapada fara nici o problema... cu parcatul era la fel de simplu... accelerat si intrat blana intr`un maldar de zapada proaspata.

si dan (are user cu ceva cu puma) a avut pe lancer tot debica si stie si el cum sta treaba

Avatar utilizator
GigiTL
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 06, 2009 7:38 pm

Mesaj de GigiTL » Dum Iul 17, 2011 1:05 pm

Salut din nou.Coltul merge si fara eleron,ramin la parerea mea sa iti iei anvelope adevarate,Debica sunt ieftine si cred ca sunt pentru segmentul de utilizatori care nu pun pret pe masina lor,tu esti unul cred foarte pasionat de ea,pentru ca ai un Mitsu.Deci intrebarea mea era in felul urmator:Vara umbli in cizme si iarna in adidas?Sau altfel,tu iti cumperi doar o singura pereche de incaltari si umbli si vara si iarna in ei?Sau altfel:iti cumperi incaltari cat mai ieftine?Daca realizezi ce incerc sa scot in evidenta este ca trebuie sa cumperi calitate,si exact ce trebuie pentru a avea o franare eficienta,un consum bun si o securitate crescuta pentru condus in general.E posibil ca sa gresesti numai odata cu o franare mai slaba saiu sa faci o pana sau sa derapezi si ti-ai terminat masina sau poate si viata.Deci ,in concluzie consider ca anvelopa este poate cea mai importanta componenta a unei masini,ea realizand contactul cu drumul si deci participand suta la suta la tot ce face automobilul,la accelerare,franare,tinuta de drum ,confort,siguranta si consum.Cam atat,restul depinde de tine si binenteles de ce bani dispui.Spor la alegerea corecta!

Avatar utilizator
GigiTL
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 06, 2009 7:38 pm

Mesaj de GigiTL » Dum Iul 17, 2011 1:12 pm

Apropo,la ce spunea Ivenoml,intradevar la Czt nu cred ca incap jante de 14 inch din cauza etrierilor mai mari la acest modelpe fata sunt de 15 inch,eu nu am avut Czt,sa pot verifica.Dar iarna iti trbuie un talon mai mare si o latime mai mica,pentru a avea eficienta pe zapada.Consider ideale jantele de 15 inch cu anvelope de 195/50,pentru ca sunt trecute de producator in cartea masinii,si mai bune sunt de 14 inch dar nu intra sigur la Czt sau la Coltul Ralliart.
PS:daca va uitati la o cursa de WRC pe zapada ,de exemplu in Finlanda o sa remarcati si voi latimea si dimensiunile jantelor!

Avatar utilizator
rage
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 06, 2011 10:48 am

Mesaj de rage » Lun Iul 18, 2011 11:29 am

sincer?

si vara si iarna umblu in adidasi (nume generic pentru incaltaminte sport) si fac asta doar pentru ca ma simt comod asa. nu`mi iau cei mai ieftin bascheti ca se rup repede... si masina nu o incalt dupa pret... dar serios acum, cauciucurile debica pe zapada ruleaza si pe asfalt la fel... si cand scartaie au un sunet fenomenal faptul ca sunt ieftine (acum 2 ani m`au costat alea de cielo ca. 6mil cu pus, rolluit jante si tot) e doar un bonus. nu o sa ma crezi pana nu o sa incerci... sa vezi ce tare e iarna cand treci pe langa vecini care ies din parcare si ii dau fata-spate-fata-spate (si eventual ii impingi tu pana ies) dupa care sa pleci tu... direct

momentan oricum am niste bridgestone`uri si mai dureaza pana la iarna. vara merge un eleron plus ca mie imi place maxim cum arata

ca sa intelegi ce e in capul meu, din punctul meu de vedere posesorii de masini se impart in 3 categorii:

"a mea fuge" - a mea nu fuge deci plm... a mea se misca bine pt oras si atat cred )
"a mea arata bine" - si a mea arata bine dar tot mai vreau faruri negre si eleron si geamuri negre si logo`uri negre si sa ii dispara de pe spate logo cu mitsubishi si cel cu colt... si toatea astea sunt prioritare )
"asta e masina mea" - astia sunt genul de oameni carora le e indiferent ca au un skyline sau un logan... ei vor o masina cu care sa duca copilul la scoala si nevasta la supermarket. ar alege loganul ca macar consuma putin. d`asta nu`s. nu sunt foarte fascinat de masina dar imi place... asta s`a nimerit, eu cautam un golf 4 cu 2 usi dar am un colt. nu regret, chiar ma bucur (gen si daca gaseam golful tot p`asta o luam) dar nu sunt entuziast.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mar Iul 26, 2011 5:25 pm

QUOTE (lvenoml @ Jul 11 2011, 01:49 PM) Sincer nu cred ca incap jante pe 14" din cauza etrierilor.


Merg sigur pe variantele ''linistite'' . Coltul BH25RSI are jante de 14''

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Mie Iul 27, 2011 9:26 am

salutare!
in legatura cu dimensiunile etrierilor: eu am colt 1.3 invite 2008, care a venit cu jante de 15", dar iarna trecuta am montat fara probleme jante de tabla de 14". eu am cumparat de la o vulcanizare de cartier doua jante originale mitsu (aveau etichetele pe ele), care au stat pe fata, si doua de honda jazz, care au fost puse pe spate (pe spate am tamburi). sper sa ajute informatia.

Scrie răspuns

Înapoi la “Coltul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori