2007 Lancer Clasic, 2.0, 135 Cp

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Barboso
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 24, 2012 8:37 pm

Mesaj de Barboso » Mie Iul 31, 2013 5:05 pm

Azi am fost in service, sa arunc un ochi.

Masina era, daca pot spune asa, "la nudul gol, pe interior". Au scos tot din ea si tocmai se desfacea plafonul. Cu scule competente, nu cu flexul, cum ma temeam.

M-am mai linistit in privinta reparatiei. Eu credeam ca se taie plafonul cu tot cu stalpul (tabla de deasupra, nu si structura de rezistenta) spate. Cam pe linia galbena din poza:

[attachment=19761:IMG_0413.JPG]

Si ca se taie si din fata, undeva la nivelul parbrizului. Ori sus (marcajul cu rosu), ori jos (marcajul alb).

De fapt, se desface doar mijlocul, de-a lungul canalelor de scurgere a apei, cum arata sagetile:

[attachment=19762:IMG_1816.JPG]

Sau, mai clar - partea neagra a plafonului, la masina galbena...

Nu se stie cat mai dureaza. Cica nu trag tare, ca sa faca treaba de calitate. Si sunt de acord cu ei. Din moment ce mi-au dat alta masina si am cu ce sa ma misc, nu am nici o graba. Nu sunt platiti la zi, si oricum nu platesc eu reparatia.
Fişiere ataşate
IMG_1816.JPG
IMG_1816.JPG (2.18 MiB) Vizualizat de 2589 ori
IMG_0413.JPG
IMG_0413.JPG (1.14 MiB) Vizualizat de 2578 ori

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Iul 31, 2013 7:16 pm

Pana la urma creanga care ti-a cazut pe masina ce elemente de caroserie ti-a afectat?

Pe ce strada era parcata masina cand a fost avariata?

Avatar utilizator
Barboso
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 24, 2012 8:37 pm

Mesaj de Barboso » Mie Iul 31, 2013 10:14 pm

Plafonul - "tablia centrala", ca sa zic asa - rama plafonului, care are doar o infundatura foarte usoara si se repara, si cele doua traverse centrale.
Dar, nepriceput la tinichigerie fiind, eu credeam ca plafonul este dintr-o bucata, cu tot cu stalpii spate si rama, cum ziceam in postul precedent.

Si-a mai harsait vopseaua pe alocuri, fara sa afecteze tabla.


Pe Gheorge Petrascu era masina.

Avatar utilizator
Barboso
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 24, 2012 8:37 pm

Mesaj de Barboso » Lun Aug 26, 2013 4:17 pm

Cica e gata masina, in sfarsit. Mai putin tapiteria de plafon, care vine ceva mai greu; stiam de asta de cand s-au comandat piesele. Momentan se va pune cea veche, urmand sa fiu chemat s-o schimbe gratuit cand vine cea noua.

N-am ajuns pe-acolo sa vad masina (am vazut-o vopsita, dar complet dezechipata, acum vreo saptamana), dar mi s-a spus ca "A iesit foarte bine".

Acum se face factura si se trimite la asigurator, pt acceptul de plata. Sunt curios cat dureaza. Intre timp imi fac treaba in continuare cu masina de schimb pe care mi-au dat-o, asa ca n-am mare graba.

Avatar utilizator
nfpetrovici
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 13, 2010 5:37 pm

Mesaj de nfpetrovici » Lun Aug 26, 2013 4:28 pm

A durat ceva. Sper ca a iesit bine.. si sa te bucuri de ea la fel ca inainte

Avatar utilizator
Barboso
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 24, 2012 8:37 pm

Mesaj de Barboso » Lun Aug 26, 2013 4:42 pm

Mda, a durat destul de mult, ca am prins si perioada concediilor.
Dar e bine c-am avut cu ce sa ma misc, si-am preferat sa-i las sa lucreze-n ritmul lor, in speranta c-o sa iasa bine, in loc sa-i tot bat la cap sa se grabeasca si sa dea rasol.

Multumesc ! Si eu spar la fel.

Avatar utilizator
Barboso
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 24, 2012 8:37 pm

Mesaj de Barboso » Vin Aug 30, 2013 1:48 pm

A venit si acceptul de plata. Asa cum ma asteptam, trebuie sa platesc restul politei CASCO (este in rate trimestriale), 1.500 ron. Un mic efort acum, dar scap de griji pana la vara. Mai ales ca una dintre rate era chiar inainte de Craciun.
Costul total al reparatiei - 12.000 ron. Ziceam eu ca asigurarea pe vreo trei ani s-a amortizat acum... De fapt s-a amortizat pe vreo sase.

Avatar utilizator
Barboso
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 24, 2012 8:37 pm

Mesaj de Barboso » Mar Sep 03, 2013 9:51 pm

Si-am luat si masina, sambata...

[attachment=19953:CAM00227.jpg]
Fişiere ataşate
CAM00227.jpg
CAM00227.jpg (676.54 KiB) Vizualizat de 2592 ori

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Sep 04, 2013 4:41 pm

Felicitari, sa ai grija pe unde parchezi.

Cum a iesit reparatia?

Avatar utilizator
Barboso
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 24, 2012 8:37 pm

Mesaj de Barboso » Mie Sep 04, 2013 7:20 pm

Multumesc ! Incerc sa fiu mai atent.

La tabla n-ai ce sa vezi, si eu as zice ca si vopseaua-i buna. E adevarat ca n-am cel mai bun ochi pt asa ceva, dar diferenta de nuanta mi se pare insesizabila.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori