2008 Mitsubishi Lancer 1.8 CVT 143CP Cool Silver Instyle A07

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
dionut77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 03, 2008 3:50 pm

Mesaj de dionut77 » Mar Noi 11, 2008 5:01 pm

Eu am niste urme de castane pe capota si plafon, care sigur nu pun probleme la indreptare ptr niste oameni priceputi, dar inca nu ne-ai spus cat te-a facut, ca poate am drum vre-odata pa la Timisoara (slabe sanse)

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Mar Noi 11, 2008 5:11 pm

Pai n-am spus sa nu ma intrebati de bani?!

Socoteste cam 50 RON de adancitura...
Imi vine sa ma las de slujba actuala si sa le devin concurent!

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Lun Ian 12, 2009 11:41 am

In fine, am facut si prima iesire din tara cu Lancerul - de acum obisnuitul revelion de ski in Austria (de la care Lancerul a absentat pana acum). Desi am asteptat de mult oportunitatea de a testa ce poate masina pe autostrada, nu a fost sa fie nici acum. Nu am depasit 150 km/h datorita schiurilor puse pe capota pe un suport magnetic ce pare extrem de subred (atat in privinta prinderii schiurilor, cat si ca aderenta de capota)...
Impresiile sunt doar pozitive:
- Calatoria lunga a fost confortabila, chiar si zgomotul de rulare de care ma temeam era la nivel redus pe drumurile lor.
- Navigatia a functionat impecabil. La Viena m-a dus la hotel pe cea mai scurta (si rapida) ruta. La Haus im Enstall (o mica statiune montana), desi hotelul era situat in afara localitatii pe un drumeag de munte la 1200 metri, navigatia stia locul. Char si la baza partiilor de schi navigatia avea planul parcarii . Chiar daca acele update-uri la harti costa mai mult decat am fi dispusi sa dam, pana la urma ele ne economisesc bani de combustibil si mai ales timp, ceea ce in vacanta inseamna foarte mult! Cred ca voi lua update-ul de 2009!
- Consumul de benzina a fost la nivel acceptabil, ~10%. Desi voiam sa tin o evidenta exacta dupa bonurile de benzina, pana la urma am pierdut sirul si ramane doar indicatia CB. Asta include drumul pe autostrazi la o medie de 130 km/h si dese urcari pe serpentine de munte pana pe la 1700 metri.
O singura data am regretat ca nu am pus inca cauciucuri de iarna, cand nu am reusit sa urc o panta inghetata intr-o parcare terasata.

In alta ordine de idei, un minus pe care inca nu l-am semnalat (desi m-am confruntat cu el) este problema bordurilor mai inalte de cca. 15 cm pentru Intense si Instyle.
In rest, dupa 10.000 km toate bune si frumoase!

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Vin Apr 15, 2011 10:28 am

Salutari voua, bravi lancernauti! Long time not seen!

Revin dupa mai bine de trei ani de la achizitionarea masinii cu reconfirmarea satisfactiei din primele luni. La cca. 37000 km nu am avut inca nici o defectiune la nici un echipament. Vopseaua e ca noua (doar 2 ciupituri pe bara fata), nici un greieras. Tapiteria de piele e impecabila. Nici consumul nu s-a modificat (in bine ) - cca. 8.3% la drum lung si mers viguros, cca. 11% in aglomeratia din Timisoara.

Acum, stiind ca v-am facut gelosi, iata cea mai recenta isprava din 1 Aprilie. Am parcurs traseul Arad - Oradea, unde pe cca. 100 km am numarat 19 puncte de lucru semaforizate (adica oprire la fiecare 5 km in medie). Pe una din putinele portiuni unde drumul permitea rularea cu viteza maricica, parbrizul mi-a fost lovit de o piatra aruncata de un Opel Astra de BV. Zgomotul era ca de la o lovitura de baros, dar spre stupefactia mea nu am vazut nici o urma! Era doar un banc de 1 Aprilie - m-am amagit timp de cateva minute, pana cand fisura a fugit de la cheder spre mijlocul parbrizului...

Am facut o reparatie cu rasina la o firma specializata din Timisoara. Desi fisura are 48 cm, reparatia a iesit bine sub aspect vizual. A ramas doar o urma ca un fir de par pe vreo 20-25 cm. Nu-mi fac prea mari sperante ca va tine mult, dar nici nu-mi vine sa schimb parbrizul inca avand in vedere costul lucrarii.

P.S. Am renuntat la CASCO din 2010, dar nu regret acest lucru deoarece oricum CASCO ma usca de bani mai mult decat o eventuala schimbare de parbriz la reprezentanta.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Apr 15, 2011 6:05 pm

Hmm.. interesant, stiam ca nu se pot astupa fisurile f mari. Poti pune o poza cu rezultatul te rog?

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Dum Apr 17, 2011 12:09 am

Voi pune o poza cu parbrizul in curand.

Mai trebuie sa mentionez in acest jurnal ca anul acesta, in ianuarie, am pus cauciucuri de iarna Pirelli W 210 Sottozero 205/60 R16. De fapt roti complete, deoarece n-am gasit nimic pentru jantele originale de 18". Anvelopele originale (Yokohama, de vara) erau deja prea uzate la cca. 30.000 km, asa ca odata cu venirea primaverii am pus anvelope noi de vara pe jantele de 18" - Falken ZIEX ZE-912 215/45 ZR18. Inca nu am ajuns sa le testez ca lumea la viteza si ca nivel de zgomot.

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Lun Apr 18, 2011 11:36 am

Este o imagine facuta cu mobilul pe zoom. Am marcat traseul fisurii.

[attachment=12958:fisura.jpg]
Fişiere ataşate
fisura.jpg
fisura.jpg (197.78 KiB) Vizualizat de 3008 ori

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Lun Apr 18, 2011 2:31 pm

Aceleasi gume am si eu de vara trecuta ( ZIEX ). Am deja 28k cu ele si sunt multumit. Doar putina atentie pe asfalt umed.

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Lun Apr 18, 2011 6:58 pm

Cat sunt de zgomotoase? Banuiesc ca ai avut si tu Yokohama la inceput...

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Lun Apr 18, 2011 9:40 pm

Poate sunt subiectiv dar mi se par cam cu 25% mai "tacute" decat Yoko.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori