Outlander 2007 Did 170hp

Prezinta-ti Outlanderul aici!
Avatar utilizator
Adrianoadri25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2014 7:54 am

Mesaj de Adrianoadri25 » Sâm Mar 08, 2014 12:25 pm

Salut, am cumparat din Italia in 2010 un Outlander 2007, 2.0 140cp, foarte bine intretinut la 90000km, ii lipseste doar sistemul de navigatie si camera pt mersul inapoi, in rest are toate optionalele pe care le stiti cu totii. Am reusit cu cateva insistente sa o scot la 16000euro. Acum are 165000km. Probleme din 2010 pana acum: a sarit o singura data furtunul de la intercooler si de o saptamana s-a aprins pe bord becusorul de motor pe care l-am si verificat cu testerul de la un prieten. Se pare ca problema vine de la partea electrica a supapei EGR, care am vazut ca este destul de costisitoare.
In perioada aceasta de cand am masina, i-am facut diverse imbunatatiri, zic eu:
-am ridicat spatele masinii cu 5cm pentru ca nu imi placea ca mereu era lasata de spate si mai atingeam cateodata cu toba, acum este la nivel cu partea din fata;
-am ridicat toba pana sus de tot, aproape ca sta lipita, dar oricum mai are cam 5mm pana sa atinga, acum masina mi se pare si mai inalta;
-am schimbat claxonul pentru ca nu imi placea deloc sunetul acela prea subtire. Am schimbat cu 2 goarne daca pot sa le zic asa, una pentru sunete joase, iar cealalta pt sunete inalte. Am gasit goarnele la dezmembrari, dar pot sa va spun ca sunt foarte multumit;
-am pus leduri de 10 mm la proiectoare, cate 6 la fiecare proiector, in gaurile acelea mici de pe rama gri a proiectorului. Le pot aprinde cand doresc, pt ca am instalat un intrerupator in interior;
-am pus bec pt ceata si in partea dreapta, vazand ca lipseste;
-am pus o plasa protectoare mai deasa decat cea care este in fata jos. Am vazut ca au ajuns cateva pietricele la radiator si nu as vrea sa am o surpriza mai tarziu;
-in interior am pus cate un led sub fiecare scaun, asa cei care se urca in masina cand este intuneric, sper sa ridice picioarele mai mult si sa nu mai atinga pragurile....sper
-in portbagaj, am taiat bucata de plastic din interiorul buzunarului din partea dreapta, asa aproape ca s-a dublat spatiul din interior. As fi facut la fel si in partea stanga, dar avand subwoofer-ul...
-in fata, am pus telescoape care ridica si sustin foarte bine capota motorului;
-am mai adaugat 30 de cai putere, prin rimaparea centralinei. Daca merg frumos si nu accelerez mai sportiv, reusesc sa obtin un consum mediu de 6litri/100km, in schimb daca, conduc sportiv se simte diferenta de putere, dar si consumul creste. Acum depinde de piciorul fiecaruia;
-in interior, pe toate suprafetele gri am lipit imitatie din fibra de carbon de culoare gri, oricum putin mai inchisa la culoare decat griul care era;
-sub mocheta de pe partea conducatorului, am pus o bucata de zapada artificiala de 10mm, pt ca nu imi placea ca stateam cu calcaiele prea jos si nu stateam comod la volan;
-am instalat alarma antifurt de la VIPER compatibila cu telecomanda originala a masinii, asa nu trebuie sa umblu cu doua telecomenzi dupa mine;
-am gaurit partea de jos a oglinzilor, pt ca de fiecare data cand spalam masina ramanea apa acolo, iar apoi cand plecam sarea apa pe geamuri si usi;
-am scos de tot suportul pt piciorul stang de la sofer si asa este loc pentru un pres mare;
-am pus aparatoare de noroi la toate rotile;
Si cam atat din ce imi amintesc. Cand o sa am timp vreau sa lipesc si pe capacele oglinzilor imitatie din fibra de carbon.

Imi pare bine ca am gasit un forum pt outlanderi, nu stiam ca este si in Romania!

Avatar utilizator
oniris
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2014 9:13 am

Mesaj de oniris » Sâm Dec 06, 2014 11:31 am

Spune-mi ce ai facut sa ridici spatele?

Avatar utilizator
Dicamba
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 17, 2018 3:02 pm
Contact:

Mesaj de Dicamba » Mie Ian 17, 2018 3:58 pm

Outi 2,2 did 2007 nu se tureaza mai mult de 2000rpm si nu mai trage! Ce poate sa aiba?

Ma poate ajuta cineva?

Scrie răspuns

Înapoi la “Outlanderul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori