Outlander 2013 - 2.2 Diesel

Prezinta-ti Outlanderul aici!
Avatar utilizator
radool
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 08, 2013 11:29 pm

Mesaj de radool » Mar Aug 27, 2013 1:25 am

Am pus eu WingBar, cu cutie Thule Pacific 200 si pana la 100 nu se aude aproape nimic.
Dupa 100 am un fluierat discret, care nu imi dau seama de unde e, cred ca trebuie sa mut un pic cutia mai in fata, sa nu fie ceva ciudat de la pozitionare.

Avatar utilizator
fleanta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Mesaj de fleanta » Joi Aug 29, 2013 2:55 am

Sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi km fara probleme.
Mi se pare mie sau cutia e pozitionata cam in fata, barele transversale presupun ca nu merg mutate din cauza gaurilor de prindere din dotare, dar cutia ar merge data mai in spate pe bare! observ ca si pe cutie sunt niste semne(puncte) care zic unde sa prinzi cutia presupun, dar arata ciudat, cel putin mie unul mi se pare ciuata pozitionarea!

Avatar utilizator
uly_acdc
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 04, 2008 9:04 pm

Mesaj de uly_acdc » Joi Aug 29, 2013 11:20 am

salut,

@radool, s-o stapanesti sanatos; Cu cutia pe masina suna altfel, forma barelor conteaza mai putin. Fara cutie suieratul e sesizabil pe la 70km/h. Eu le voi scoate cand nu folosesc cutia.

@fleanta, multumesc. Barele au fost pozitionate chiar de cei care mi le-au vandut. Pe Outlander nu se folosesc suruburi, barele vin pe sine. Din cate am inteles e un semn in fata, iar distanta intre ele tb sa fie de 70cm. Fiind pe sine, se pot muta mai in spate fara probleme.

Avatar utilizator
radool
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 08, 2013 11:29 pm

Mesaj de radool » Sâm Aug 31, 2013 12:27 am

Fara discutie le voi da jos cand nu folosesc cutia, portbagajul e suficient de mare.
Am dat cutia mai in fata si fluiera mai tare. Din pacate nu prea merge data mai in spate cutia, fiindca indoaie un pic antena. O sa incerc macar ca sa vad daca dispare fluieratul.
Eu mi le-am montat singur, conform instructiunilor. Am observat ca sunt niste gauri, dar intr-adevar nu se pot folosi cu kit-ul de prindere de la Thule (care e acelasi furnizat de M, plus un abtibild).
Diferenta de zgomot mie mi se pare semnificativa, pe Peugeot am tot bare de aluminiu dar modelul vechi (nu WingBar) si sunt mult mai zgomotoase.

Avatar utilizator
uly_acdc
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 04, 2008 9:04 pm

Mesaj de uly_acdc » Lun Sep 02, 2013 3:41 pm

Am mers cu ele vreo 2 saptamani ca mi-a fost lene sa le mai dau jos. Cand scot cutia scot si barele, ca ma cam enerveaza. Vezi ca e un semn pe interiorul sinei in partea din fata. Cea din spate ar tb sa fie la 70 cm mai in spate. Cu cu cutia mea, la 120 -130km/h, nu mi se pare zgomotoasa deloc. ( nu suiera, se aude doar zgomotul normal de vant la viteza aia). Eu am tras-o spre partea dreapta a masinii, ca sa am mai usor acces in ea.

Consumul a crescut cam cu un litru (8.4/100 pe autostrada, viteza medie de 115km/h) - aici s-ar putea sa conteze si faptul ca am avut mai multa greutate.

Avatar utilizator
radool
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 08, 2013 11:29 pm

Mesaj de radool » Lun Sep 09, 2013 11:21 am

Am revenit si eu din concediu si revin cu cateva noutati pentru oricine ar putea fi interesat.

Consum mediu (verificat la pompa) in jur de 8.0 de fiecare data. Consum afisat, mai mare, undeva intre 8.3 - 8.7. Toata perioada cu cutie pe masina si dus-intors cu masina plina cu oameni si bagaje. Acum ca s-au adunat cateva mii de kilometri o sa vad si cam cum e consumul de zi cu zi, oras si interurban, dar deja pare f f ok.
Apropo de concediu, in 2 saptamani am vazut un singur Outlander nou, si ala era de RO, tocmai in Preveza/Grecia... poate se recunoaste cineva de pe forum, fiindca nu l-am prins la masina sa-l salut

Apropo de bare si cutie, le-am mutat mai in fata la intoarcere si s-a redus semnificativ fluieratul, cu geamurile inchise e insesizabil chiar si fara muzica, si oricum doar de la 110 in sus. Probabil o sa schimb cutia la un moment dat, cred ca stiu de ce fluiera, evident cu un test in prealabil la viteza mare...

Pe ansamblu sunt foarte multumit de masina, micile probleme pe care le-am mai identificat o sa fie probabil rezolvate impreuna cu cei de la Mitsubishi, care s-au comportat exemplar pana acum.

Avatar utilizator
uly_acdc
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 04, 2008 9:04 pm

Mesaj de uly_acdc » Lun Sep 30, 2013 11:30 am

Am ajuns la 15,000.
N-am mai apucat sa scriu de ceva vreme. Intre timp am fost in concediu, consumurile pe CB (au variat intre 6 si 9) - n-am mai facut niciun calcul la pompa.

De cand am venit din concediu, am constatat ca pe fata-stanga se aude uneori un 'poc' la denivelarile mai pronuntate. La revizie, s-au uitat, au constatat ca se aude insa nu au si un motiv. Va tb sa imi fac timp si sa stau langa ei cand o verifica.

Revizia a fost undeva la 950RON (fara filtrul de motorina si cu o reducere de 10%)

Imi caut cauciucuri de iarna pe 16' (215/70/16). Intrucat nu merg f multi km iarna nu ma bag la anvelope scumpe, am gasit:

Toyo OPEN COUNTRY W/T 215/70 R16 100T - 417RON
Barum Polaris 3 4x4 215/70 R16 100T - 423RON
Hankook W310 215/70 R16 100T - 438RON

Am mai comandat de la Aliexpress niste aparatoare pentru noroi + si protectii pentru praguri, sa vedem cand ajung - sper ca nu la primavara...pun poze cand le primesc.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Lun Sep 30, 2013 6:59 pm

La gume de iarna renunta la Barum. In schimb cauta NANKANG SW7 215/70/R16 100H. Le am si le recomand cu caldura. La pretul platit isi fac treaba de minune si-s ok si pe ud si pe uscat (cam zgomotoase pe uscat, dar merge). La nankang poti pune si tinte cu vidia, ca au deja gaurile respective... da' nu cred ca e cazul.

Spor.

Avatar utilizator
uly_acdc
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 04, 2008 9:04 pm

Mesaj de uly_acdc » Mar Oct 01, 2013 11:02 am

Multumesc, le-am gasit cu 416RON bucata.

Ma gandesc sa merg totusi pe Hankook, dupa profil si review-uri par mai confortabile.

Avatar utilizator
uly_acdc
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 04, 2008 9:04 pm

Mesaj de uly_acdc » Mar Oct 01, 2013 11:19 am

Am pus un stick de 64gb.
Il citeste, insa nu merge daca este in usb in momentul in care buteaza mmcs-ul.
Nu la fel se intampla in cazul sd cardului de 16gb, pe care il ia oricand fara probleme.

Posibil sa fie de vina viteza ... sd-ul e class 10 pe cand stick-ul e 5 parca. Altfel, daca il introduc dupa butare, merge ok.

Scrie răspuns

Înapoi la “Outlanderul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori